Kurs motorniczego


Cytat:

| Co?? Jeszcze kilka lat temu czytałem przepisy i było że pozwolenie jest
na
| dany typ. A żeby zrobić na inny typ trzeba wyjeździć ileś godzin
| (była podana dokładna ilość, mniejsza niż na pierwsze pozwolenie)
| i zdawać egzamin. Tak było w kodeksie. W pozwoleniu miało być

Pytałem się instruktura nauki jazdy. Muszę sprawę zbadać dokładniej.Ja zbadałem w Lexie. Rozporządzenie MTiGM z 1997r. w sprawie wzorów
dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami - we wzorze
pozwolenia na tramwaj nie ma pola na typ. Koniec kropka.
Rozporządzeni+rysunki od 2 miechów miało być u mnie na www (razem z innymi
kwiatkami - np. rozporządzeniem o bhp na zajezdniach z lat 60-tych, wciąż
obowiązujące), ale chcę dział prawny wypchnąć w całości a nie mam czasu go
wykończyć i zrobić porządną aktualizację (zdjęcia z Poznania, Konstalu i
Gdańska wciąż tylko w albumie o zamykaniu Ząbkowskiej nie wspominając).
Może w przyszłym tygodniu wyrzucę to co już zrobiłem.

 

KTO MUSI PRZEPROWADZAC SZKOLENIE PPOZ. DLA PRACOWNIKOW?

Cytat:Od 18.01.2009 roku mamy nowy przepis, ktory Pani Fedak podwaza i sprowadza do szkolen BHP tak, by UE byla szczesliwa, ze nasz kraj dba o bezpieczenstwo pozarowe.

Kto zatem musi przeprowadzac szkolenia przeciwpozarowe dla pracownikow nowozatrudnionych i KIEDY te szkolenia maja sie odbywac oraz co je wieńczy(zaswiadczenie jakies? macie wzor?).


Witam .w zakładzie pracy za nowo przyjętych pracowników w zakresie szkoleń ppoż odpowiedzialna jest kierowniczka kadr!! zleca je pracownikowi który posiada up. insp. ppoż, następnie dokument trafia do akt osobowych tyegoż pracownika jak w przypadku szkoleń wtępnych bhp. I są to OŚWIADCZENIA !!!! o zapoznaniu się z przepisami ppoż na stanowisku pracy oraz z Instukcją Bezpieczeństwa Pożarowego

NP:
pieczatka organizatora szkolenia
OŚWIADCZENIE
INIĘ INAZWISKO PRACOWNIKA - STANOWISKO..........................
Niniejszym oświadczam, iż zapoznałem się z IBP obowiązujacą na terenie zakładu pracy ........................................................ w .....................
oraz zobowiazuje się do przestrzegania zasadbezp.pozarowego w niej zawartych.

podpis org,szkol. podpis pracownika

Nr rejestru - ..../.... dnia

Pozdro YOCK

Statystyczna karta wypadku

Cytat:Wysyłamy elektronicznie do GUS. Wchodzimy na stronę GUS-u www.stat.gov.pl ; jednak trzeba do dalszych poczynań, mieć login (identyfikator) i hasło - takie informacje powinna posiadać księgowa firmy, ponieważ inne formularze statystyczne wysyła ksiegowość (oraz kadry) na początku roku. Od momentu wejścia w życie wysyłki elektronicznej do GUS-u powinno byc uaktywnione konto sprawozdawczości elektronicznej dla danej firmy. Jeśli jest, to dalsza procedura jest prosta tylko trzeba logowac się za pomocą tych danych, o których mówiłam. Myślę, że nie będzie problemów. Druki Z-KW to incydentalne i byc może księgowość, która na bieżąco od poczatku roku wysyła swoje materiały do GUS-u, zapomniała poinformować BHP o takiej obecnie formie przekazywania stytystycznych dokumentów. Pozdrawiam
Przepraszam wiadomość wcześniej nie poszła prawidłowomasz rację, wczoraj wezszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kart- Dz.U. nr. 14, poz 80 , ale ni jak nie dam rady wydrukować wzoru ,żeby zobaczyć co tam pozmieniali, może wiesz jak to zrobić? pozdrawiam serdecznie

szkolenia podwykonawców

Cytat:Na jakich zasadach mozna szkolić podwykonawców w firmie.
Szkolenie wstępne czy okresowe??
Kto moze szkolić?? Jakie wystawiać dokumenty po szkoleniu?? Adam


Witam - Adamie, domyślam się, że chodzi tobie o szkolenia bhp osób zatrudnionych w firmach, które wykonują jakieś czynności na zlecenie twojego zakładu pracy lub razem z twoim przedsiębiorstwem wykonują pracę dla jakiegoś zleceniodawcy (inwestora).
W takim przypadku szkolenia bhp dla swoich pracowników, zarówno wstępne i okresowe leżą w gestii pracodawcy tych pracowników, tzn. firm, które przyjęły zlecenie. Natomiast główny wykonawca powinien wyznaczyć koordynatora, który będzie sprawował nadzór i kontrolę w zakresie przestrzegania zasad i przepisów bhp przez wszystkich wykonawców (w tym i podwykonawców).
Sprawę szkoleń bhp reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004r w spr. szkolenia w dziedzinie bhp (Dz. U. nr 180 poz. 1860 z późn. zm.). Tam też znajdziesz wzory odpowiednich druków.
Powodzenia - Andrzej.

 

szkolenie wstępne

Cytat:Witam,
mam małe pytanie - rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie BHPmówi, że instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności. Czy sprawdzian wiedzy odbywa się w formie pisemnej? Krótko mówiąc czy są wymagane dokumenty potwierdzajace odbycie sprawdzianu?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich


Pat - potwierdzeniem sprawdzenia wiadomości i umiejętności jest podpis kierownika komórki organizacyjnej w pkt. 4. 1) Karty Szkolenia Wstępnego w Dziedzinie BHP. Natomiast po takim szkoleniu nie przeprowadzasz egzaminu pisemnego, tylko prowadzisz rozmowę z uczestnikiem szkolenia i podczas tej rozmowy sondujesz w jakim stopniu przyswoił sobie zagadnienia z instruktażu ogólnego. "Egzaminem" z instruktażu stanowiskowego jest nic innego, jak wykonywanie przez instruowanego (szkolonego) pracownika czynności służbowych (np. obsługa maszyny, urządzenia, narzędzi itp.) pod nadzorem instruktora (szkolącego). Dopiero, gdy szkolący stwierdzi, że szkolony potrafi wykonywać swoje czynności służbowe zgodnie z przepisami i zasadami bhp oraz zna sposoby ochrony przed zagrożeniami (wynikającymi z oceny ryzyka zawodowego), to można zakończyć szkolenie wstępne i po złożeniu podpisów dopuścić nowo zatrudnionego do pracy.
Pat - próbuję dołączyć wzór w/w Karty Szkolenia Wstępnego, ale coś mi sie nie udaje. Wzór ten znajdziesz w rozporządzeniu dot. szkoleń bhp.
Pozdrawiam - Andrzej

ZAŚWIADCZENIE- PRACODAWCY PROSZĘ O WZÓR PILNE!!!

Cytat:Witam wszystkich
Jestem w kropce. Po kontroli PIP Inspektor pracy nie złożył żadnego wniosku o złe zaświadczenie ukończenia kursu bhp okresowego dla Pracodawców. Natomiast na jednej z budów w Wa-wie bhp-owiec zakwestionował druk i zabronił firmie rozpocząć roboty budowlane do momentu okazania przez pracodawcę odpowiedniego druku o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracodawców. Moja prośba o pomoc Proszę o aktualny wzór druku szkolenia okresowego bhp dla pracodawców a jednocześnie gratulacja dla bhp-owca który zdaje się być ważniejszy niż Inspektor Pracy Z góry serdecznie dziękuję


Inspektor PIP mógł nie widzieć konkretnego zaświadczenia więc nie zakwestionował tego dokumentu. Nie oznacza to jednak, że od momentu kontroli PIP dokument który nie jest zgodny ze wzorem "nabiera mocy prawnej". Po prostu był dokument niewłaściwy którego nie wyłapał PIP, a wyłapał behapowiec.
To nie jest wywyższanie się nad inspektora PIP, lecz rzetelne wykonywanie swoich obowiązków przez behapowca.

KURS czy STUDIA

chicken7napisał
Cytat:Magda1 napisała :Cytat:
...... no smutne, że ludzie bez tych śmiesznych studiów, ale ze stażem powiedzą papapa

Nie wszystkie studia są takie śmieszne. Nie wiem jak jest na studiach podyplomowych bo ich nie kończyłem. Kończyłem za to kurs podstawowy dla służby bhp(jeszcze wtedy obowiązywał) i studia dzienne o specjalności:zarządzanie bhp. Uważam ,że na tych studiach opanowałem o wiele większy materiał niż na kursie choć kurs był na prawde na dużym poziomie. Meritum:studia studiom nie równe!!!

:shock:
chicken7 napisał :
Cytat:Czy mógłby mi ktoś wysłać na meila wzór pisma do PIP odnośnie Nakazów jakie Inspektor narzucił na firmę. Wiem,że takie pismo składa się do kancelarii w Państwowej Inspekcji Pracy lecz nie wiem jak taki dokument zatytuować i czy podawać podstawy prawne odnośnie zrobionych nakazów! Nie chce wyjść na imbecyla i wysłać jakąś głupotę Mój meil chicken7@o2.pl


No to w porzo ... a teraz uzupełniasz i szlifujesz wiedzę na forum - niejednokrotnie uzyskując ją od ludzi z wykształceniem średnim w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ....
Więcej pokory ....
Pozdro ....

wypadek za granicą

Tzn firma jest we Włoszech i sprawę prawdopodobnie przejmie miejscowy bhpowiec - Włoch i zostanie cała dokumentacja przetłumaczona. Mam dalej pytanie w związku z tym, czy tak to może byc rozwiązane i czy jak dostane formularze włoskie przetłumaczone po polsku czy muszę to zmieniać na wzory dokumentów obowiązujących w Polsce?
Druga sprawa to szkolenia bhp, pracownicy mieli szkolenia wstępne w Polsce, co z okresowymi szkoleniami? Kto je może wykonać/musi Włosi czy firma Polska u której są zatrudnieni, dale j bhpowiec który musi tam pojechac?

Szkolenia

Witam

Dostałam dwie płyty "Szkolenia bhp w firmie".
Umieszczone są na nich:
Prezentacje szkoleniowe
1. szkolenie wstępne ogólne
2. szkolenie wstępne stanowiskowe
3. szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
4. szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami
5. instruktaż stanowiskowy pracowników admin.-biurowych
Testy i egzaminy
1. szkolenie wstępne ogólne
2. szkolenie okresowe robotników - 3 zestawy testów + klucz odpowiedzi do testów
3. szkolenie okresowe pracodawców - 2 zestawy + klucz odpowiedzi do testów
Programy szkoleń
1. program szkolenia okresowego pracodawców i in. osób kierujących pracownikami
2. program instruktażu stanowiskowego pracowników adm.-biurowych
Płyty posiadają również wzory dokumentów i instrukcji bhp.

Może coś się przyda

Pozdrawiam

Sylwia

Praca BHP-owca

Witam, jako bhp-owiec mam szkolić pracowników.
Moje pytania:
-szkolenie wstępne i instruktaż stanowiskowy- wstępne prowadzi bhp, stanowiskowy- kierownik działu a potwierdzenie szkolenia znajduje się na KARCIE SZOLENIA WSTĘPNEGO W DZIEDZINIE BHP- czy dodatkowo pracownik musi potwierdzać zapoznanie się z przepisami BHP i przeszkoleniu (chodzi o te art z kp)?
-po jakim czasie max po szkoleniu wstępnem należy przeprowadzić okresowe- dla Pracowników Produkcji?
-no i odnośnie ryzyka zawodowego- w jaki sposób należy potwierdzać że pracownik został zawiadomiony o nim (ryzyko mam opracowane), czy wystarczy info na piśmie z wyszczególnieniem jakie występuje dla pracownika czy trzeba jakieś potwierdzenia do akt?
Może ma ktoś jakieś gotowe wzory.... i jakie dokumenty są wymagane i dołączane do akt pracownika
proszę o info

Książka kontroli bhp

Cześć eMKa !!! Witaj Elu!!! Dziękuję za wskazówki dotyczące wzoru książki kontroli. Chodziło mi jednak o pogląd BHP-owców na temat dokumentowania wyników kontroli. Książka jest dobra, ale ... jaki dokument zostawić kierownikowi komórki kontrolowanej, szczególnie gdy dana "jednostka" (zakład) znajduje się w tzw. terenie. Podzielcie się na forum lub napiszcie na moją "emilkę". Pozdrawiam wszystkich bhp-owców i bhp-ówki.

Książka kontroli bhp

Cytat:Cześć eMKa !!! Witaj Elu!!! Dziękuję za wskazówki dotyczące wzoru książki kontroli. Chodziło mi jednak o pogląd BHP-owców na temat dokumentowania wyników kontroli. Książka jest dobra, ale ... jaki dokument zostawić kierownikowi komórki kontrolowanej, szczególnie gdy dana "jednostka" (zakład) znajduje się w tzw. terenie. Podzielcie się na forum lub napiszcie na moją "emilkę". Pozdrawiam wszystkich bhp-owców i bhp-ówki.


Witam. Książka kontroli ta, której pisze Ela (z ODDK) ma kartki samokopiujące. Pierwsza strona i druga to jeden protokół kontroli. wypełniasz dajesz do podpisu, wyrywasz pierwszą stronę, dajesz kierownikowi komórki, której dotyczy kontrola. Kopia zostaje Ci w książce.Jest to bardzo wygodne, nie zapodzieje Ci sie gdzieś i zaoszczędzisz na segregatorze

Uprawnienia Sep

Witam

Generalnie z wypowiedziami kolegów się zgadzam i rozumiem że uprawnienie kwalifikacyjne jest dodatkowym dokumentem ale dla osoby z wykształceniem elektrycznym.
Rozumiem także że w innych zawodach, pracownicy są często związani pośrednio z instalacjami elektrycznymi lecz powinni mieć uprawnienia tylko i wyłącznie do obsługi danego urządzenia przy którym wykonuję pracę bo zaświadczenie takie to nie tylko wiedza o prądzie ale także zasady bhp.
I aby nie dyskwalifikować hobbystów, którzy mogą o elektryce wiedzieć dużo więcej jak człowiek wykształcony w tym kierunku a chcący otrzymać uprawnienia kwalifikacyjne, należy wprowadzić specjalnie dla nich obowiązujący okres praktyki i coś na wzór papierów czeladnika.

Druk umowy o świadczenie usług bhp

Cytat:Mireczku, a masz taki wzór dla osoby fizycznej? Kumpel ma 2 sklepy z wędkami i miał kontrolę, na której zarzucono mu, że nie ma umowy z bhp'owcem. Śmieszne to, ale....


Jak tylko znajdę czas to poszukam. Napewno gdzieś jest. Ostatnio po awarii kompa w biurze wcięło mi sporo dokumentów ale postaram się znaleźć.

OŚWIADCZENIA PRACOWNIKÓW

Witam serdecznie kleżanki oraz kolegów.

Mam pewne wątpliwości i jak zwykle w takich sprawach chciałbym rozwiać je na forum.

Spożądzam wzór dokumentu OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA O ZAPOZNANIU SIĘ Z ... które mogłoby załatwić wszystko za jednym zamachem ( instrukcje BHP, PPOŻ, 1pomoc, oraz ocena ryzyka, czy coś jeszcze ? jesli chodzi o regulamin to nie dotyczy poniewaz zaklad zatrudnia mniej niz 10 pracowników).

I tu pojawia się moje pytanie z czym dokładnie MUSZA sie zapoznac i poświadczyć na piśmie owi pracownicy (chodzi mi tylko i wyłącznie o podstawe prawna co trzeba miec na piśmie, ma być to dokument minimalizujący w możliwie największym stopniu tą sprawe).

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i właczenie sie do dyskusji.

a co ze wstępnym ppoż?

Według mojej wiedzy:

1. Szkolenie wstępne ma część p. poż
2. Szkolenie okresowe ma część p. poż
3. Nie ma przepisu, jak w przypadku szkoleń z zakresu bhp odnośnie ramowego programu i wzoru zaświadczenia ze szkolenia p. poż, częstotliwości powtarzania itp
4. Istnieje od kilku lat obowiązek tworzenia IBP, tam należy zapisać zasady zapoznawania pracowników z zasadami ochrony przeciwpożarowej w danym budynku (dobrze też załączyć wzór dokumentu, który ma potwierdzać takie zapoznanie i wskazać osobe/y do przeprtowadzania takiego szkolenia, częstotliwość szkolenia itp). Zatwierdzona przez pracodawcę IBP stanie się prawem wewnątrzzakładowym i wówczas będzie wszystko i jasne i zgodne z prawem powszechnie obowiązującym.

a co ze wstępnym ppoż?

Cytat:Według mojej wiedzy:

1. Szkolenie wstępne ma część p. poż
2. Szkolenie okresowe ma część p. poż
3. Nie ma przepisu, jak w przypadku szkoleń z zakresu bhp odnośnie ramowego programu i wzoru zaświadczenia ze szkolenia p. poż, częstotliwości powtarzania itp
4. Istnieje od kilku lat obowiązek tworzenia IBP, tam należy zapisać zasady zapoznawania pracowników z zasadami ochrony przeciwpożarowej w danym budynku (dobrze też załączyć wzór dokumentu, który ma potwierdzać takie zapoznanie i wskazać osobe/y do przeprtowadzania takiego szkolenia, częstotliwość szkolenia itp). Zatwierdzona przez pracodawcę IBP stanie się prawem wewnątrzzakładowym i wówczas będzie wszystko i jasne i zgodne z prawem powszechnie obowiązującym.Ja mam taką samą wiedzę. Jeśli w IBP wpiszemy, że zapoznanie pracowników w przepisami ppoż. ma miejsce w ramach szkolenia wstępnego ogólnego i poźniej jest aktualizowane w ramach szkoleń okresowych to wtedy potrzebny jest do tych szkoleń inspektor ppoż. Ale jeśli to zapoznanie z ppoż zorganizujemy w innej formie (zawsze przy udziale inspektora ppoż) to do szkoelń z zakresu bhp nie potrzeba inspektora ppoż.

Instruktaż stanowiskowy

Witam wszystkich serdecznie,
Mam pytanie odnośnie szkolenia okresowego dot osób kierujących pracownikami.
Wzór zaświadczenia o odbyciu ww szkolenia znalazłam w odpowiednim rozporządzeniu ale zastanawiam sie czy muszę w dokumentach BHP umieszczac program tego szkolenia?
Jeżeli tak to co on powinien zawierac lub proszę o wskazanie odpowiedniego rozporządzenia.
Z góry dziękuję za pomoc.

technik bhp (potrzebna pomoc)

Cytat:Możliwość wykorzystywania MS Word w pracy technik bhp


Możliwości są nieograniczone, no przynajmniej do momentu w którym trzeba się posunąć do użycia ms excel

Opisz wszelkiej maści dokumenty o jakich się pewnie już uczyłeś (w tym wzory z rozporządzeń), innych pierdołek które musisz wykonywać a wynikających na ten przykałd z rozporządzenia w sprawie służby bhp - wyjaśnij, że można użyć kserówkę z Dz. U. ale i ileż łatwiej użyć starego poczciwego ms word w którym można sobie stworzyć dowolne szabloniki i masz gotowca. Cholera to bedzie którka praca

Szkolenie okresowe

A ja troszeczke rozbuduje pytanie :
Co należy spełnić zeby zrobić szkolenie okresowe dla
a) pracowników administracyjno biurowych
b) pracowników na stanowiskach robotniczych (produkcja, magazyny)
c) kierujących pracownikami (kierownicy lub inni mających podwładnych)

Musze zrobić w swojej firmie szkolenie okresowe i nie wiem czy zrobie to zgodnie z wymogami . Plan szkoleń i ilość godzin wiem co i jak . Mam 2 lata praktyki w służbach bhp i ukończone studia podyplomowe czyli jestem specjalistą bhp. Czy w związku z takimi zajęciami powinienem prowadzić dziennik zajęć ? Lista obecności ? Każdy z oosbna powinien dostać potwierdzenie odbycia szkolenia okresowego w postaci wypisanego dyplomu? Czy obowiązuje jakiś wzór takiego dyplomu czy może być to dowolna stworzona przeze mnie forma dokumentu ?
Dopiero rozpoczynam zaznajamiać się z tym tematem. Wybaczcie jeżeli zadaję pytania oczywiste ale nie chciałbym popełnić jakiego błędu. Może znacie jakąś ciekawą literaturę w tym zakresie dzięki której mógłbym dojść krok po kroku co ijak :/ ?

szkolenia BHP

Witam!
Ja natomiast mam pytanie dotyczące dokumentacji szkoleniowej. Jeśli według par. 16 rozp. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, należy przeprowadzić egzamin sprawdzajacy wiedzę uczestników takiego szkolenia, a zgodnie z nowym wzorem zaświadczenia nie umieszcza się na nim już wyników takiego egzaminu to co w takim razie z dokumentacją szkoleniową a zwłaszcza z dziennikiem szkolenia i np. protokołami egzaminacyjnymi - czy to wszystko należy dalej robić "po staremu", czy również te dokumenty należałoby dostosować do zmienionej formy zaświadczenia (braku ocen z egzaminu). Egzamin przecież trzeba przeprowadzić, jednakże oczywiście, nie według par. 7 rozp. MEiN z 03.02.2006, w takim razie według jakich kryteriów? Jaką np. stosować skalę ocen końcowych - od 1 do 6 czy inną?
jest to o tyle nurtujące pytanie, iż prawdopodobnie te dwa rozporządzenia (mowa o rozp. Min. Gosp. i Pracy z 27.07.2004r. i rozp. MEiN z 03.02.2006r.) w tym aspekcie sprawy mocno ze sobą niewspółgrają, żeby wręcz nie powiedzieć, że są ze sobą sprzeczne.
Pozdrawiam i czekam na pomocną odpowiedź.
Aha... jeśli okazałoby sie że ten wątek był już gdzieś poruszany na forum to spalcie mnie żywcem ale przynajmniej dajcie o tym znać.

instrukcja eksploatacji samochodu-śmieciarki

Cytat:Witam serduszkowo ! ogromna prośba szukam instrukcji eksploatacji samochodu-śmieciarki czy ktoś pomoże ?


yaro: to jest forum gdzie udziela się pomocy potrzebującym, jednak ty nie potrzebujesz pomocy! Ty potrzebujesz wykonać instrukcję dla zakładu który Tobie za to zapłaci. Jeżeli ogłaszasz, że kompleksowo wykonujesz usługi w zakresie bhp, to znaczy, że jesteś kompleksowo do tego przygotowany. A skoro nie jesteś, to mijasz sie z prawdą.
Jeżeli takie ogłoszenie zamieściłbyś na forum pracodawców to byłoby OK! Ale to jest forum bhp i nie wypada abyś w jednym poście pisał, że wykonujesz najtaniej - czyli za pieniądze - wszystkie usługi w zakresie bhp, a w drugim poście prosił o instrukcje śmieciarki.
Około półtorej roku temu ktoś z Torunia poprosił mnie o pomoc w sporządzeniu pewnej dokumentacji, bo był w bardzo podbramkowej sytuacji. Nie miałem czasu, więc podesłałem na wzór swojego gotowca. Byłem bardzo ździwiony jak po jakimś czasie zadzwonił do mnie ktoś i powiedział, że telefon wziął z opisu dokumentu Worda. Dokument ten ( na płycie, nie był nawet wydrukowany!) ktoś im sprzedał za 450 zł! i powiedział, że wystarczy tylko wpisanie nazwisk i nazwy zakładu pracy. Zrobiono tak, ale PIP się do czegoś przyczepił i potrzebują, aby ktoś to poprawił.
Mam dziwne wrażenie, że historia się powtarza.

druk zaświadczenia szkolenia stanowiskowego bhp dla zlecenia

dzień dobry,

mam zapytanie i prośbę,

czy pracują u was osoby na umowę zlecenie?
czy mają szkolenia stanowiskowe bhp?

jakie rodzaje druków do potwierdzenia szkoleń stosujecie? można jakieś wzory?

wczoraj miałam dość długą rozmowę w tej sprawie z przedstawicielem dużej firmy budowlanej, ktróry twierdził, że dla umów zlecenia obowiązują druki ustalone w rozporządzeniue dz u z 2004 nr 180 poz 1860 - czyli szkoleń bhp

nie zgodziłam się z nim, a on zwyczajnie nie przyjął dokumentów naszych zleceniowców

proszę o pomoc w tej sprawie.

ania

Dokumenty przy szkoleniu okresowym na zlecenie?

Witam
Jestem niedoświadczonym bhp-owcem dlatego mam pytanie.
Znajomy poprosił mnie o przeprowadzenie szkolenia jego pracowników (sklep z chemia gospodarczą 3 sprzedawczynie).
On jako pracodawca będzie organizatorem, zawrzemy umowe zlecenie.
Przygotowałem dokumenty: szczegółowy program szkolenia dla robotników, dziennik zajęć, wykaz wydanych zaświadczeń, protokół z egzaminu( test), testy wyboru, zaświadczenia zgodnie z wzorem z rozporządzenia (szkolenie przeprowadzone w formie instrukarzu 8 godzin)
Czy to wystarczy ? Proszę o odpowiedź.

Rejestr wydanych zaświadczeń

Cytat:Witam
Posiada ktos moze rejestr wydanych zaświadczeń (szkolenia okresowego) lub wie co taki rejestr powinien zawierać?


Witam.
Ja znalazłam wzór takiego rejestru w książce Rączkowskiego "BHP w praktyce". Przesyłam.
Jest tam również pare propozycji dokumentów potrzebnych do szkoleń, np. dziennik lekcyjny szkolenia okresowego, wykaz uczestników szkolenia, dziennik zajęć, protokół z przebiegu egzaminu. Jakby ktoś był zainteresowany - to dawajcie znać, to przerobie moje (niestety zapisane danymi) na czyste druki

organizacja pracy

Widzisz, ja kiedyś na forum przedstawiłem "wzór" takiej ksiązki pracy służby bhp. Czy była zła czy dobra w oczach wielu doświadczonych behapowców to już inna sprawa, ale dawała możliwość wpisania właśnie trakiej informacji - np. "W związku z opracowywaniem takiego czy innego dokumentu proszę o przedstawienie propozycji opracowania działu "xxxxxxx" w zakresie "yyyyyyyyyyyyy". Propozycję proszę o dostarczenie do działu bhp do dnia ............... ".Grzecznie poprosić o podpis osoby która za daną działkę jest odpowiedzialna i można zająć się innymi sprawami aż do wyznaczonego terminu. Myślę że prosta i utarta ścieżka.

Dokument zabezpieczenia stanowisk pracy przed wybuchem

Witam,

Mam prośbę odnosnie zabezpieczenia stanowisk pracy przed wybuchem. Musze coś takiego zrobić a nie mam za bardzo pojęcia jak się do tego zabrać. Mógłby mi ktoś przesłać wzór takiego dokumentu. Dokałdnie chodzi mi o stacje CPN.
Kto jest odpowiedzialny za stworzenie takiego dokumentu BHP czy Strazacy?

sprzedam 4 368 materiałow niezbędnych w BHP !!!

Mam do sprzedania 2 płyty CD zawierające 4 368 wszelkiego rodzaju dokumentów niezbędnych w BHP.

Płyty zawierają takie dokumenty jak:

* Instrukcje BHP

* Szkolenia

* Wzory dokumentów

* Druki BHP

* Dokumenty dotyczące wypadków

* Pierwsza pomoc medyczna

* Listy kontrolne

* Rejestry rakotwórcze

* Ocena ryzyka zawodowego

* Kodeks pracy

* Formularze

* Prezentacje multimedialne

* Dyrektywy

* Orzeczenia

* Świadczenia

* Ochrona przeciwpożarowa

Wszystkich zainteresowanych kupnem zapraszam do zakupu:
Allegro: http://www.allegro.pl/ite...ow_na_2cd_.html
W przypadku jeśli nie posiadacie Państwo konta na allegro możliwa sprzedaż poza aukcja.

Chesz zamowić?
Zalicytuj na allegro lub złoż zamowienie e-mailem ---> bejnar_aks@o2.pl

Propozycja nowego działu forum

Dobrze byłoby założyć "biblioteczkę".
Gdyby można było ją jeszcze przeszukiwać w kategoriach:
1. podział na dokumenty (doc, pdf, ), programy, filmy, prezentacje lub ciekawe strony www
2. podział na tematykę bhp: ocenę ryzyka, instrukcje, pomoce szkoleniowe, wzory dokumentów, przepisy
Materiały te nie muszą być tutaj na serwerze, mogą to być tylko linki.
Wśród uczestników forum jest wielu uczących się na behapowców. Piszą oni różne prace: semestralne, kontrolne czy dyplomowe. Na pewno wiele z nich to wartościowe i przydatne innym materiały. Behapowcy również wytwarzają wiele interesujących dokumentów. Może ktoś z nich kto wytworzy jakiś dokument, zamieści go do użytku ogólnego?
Ja wiem, że ciężko jest za darmo rozdawać wytworzony w pocie czoła jakiś dokument, ale na pewno znajdą sie tacy, co nie będą mieć oporów do podzielenia się efektami własnej pracy.
Dlatego uważam, że dobrym pomysłem jest taka "biblioteczka"

szkolenia

ZAŁACZNIK NR 4 - JEST STOSOWANY RÓWNIEŻ ALE PRZY INNYCH FORMACH SZKOLEŃ. NIE BHP podstawowe i okresowe

Ukończenie pozaszkolnych form kształcenia, dokształcania i doskonalenia potwierdzają odpowiednio:
1)dyplom,
2)świadectwo,
3)zaświadczenie,
wydane według wzorów określonych w załącznikach nr 1-6 do rozporządzenia, oraz inne dokumenty określone w odrębnych przepisach.

_______________

piter

Mocą prawa można zmienić dużo, mocą rozumu jeszcze więcej

Interpretacja rozp. szkoleniowego

Witam,

mam podobną sytuację jak założyciel postu, ale chciałbym uszczegółowić kilka tematów i poprosić o jakieś wzory dokumentów jeśli to możliwe.
1. Szkolenie już przeprowadziłem, egzamin w formie testu, programy szczegółowe są (stanowiska admin-biur i kierownicze) zaświadczenia wypisane u góry pieczątka pracodawcy, ale zastanawiam się co przybić na dole? (pieczęć i podpis osoby upoważnionej przez organizatora szkolenia) . Wstępnie chciałem tam wstawić swoją pieczątkę imienną Specjalista ds. BHP, ale nie mam pewności.
2. Nr zaświadczenia wg. Rejestru? Rozumiem to tak że typowo do tego szkolenia trzeba zrobić jakiś rejestr (nie wiem jak on ma wyglądać). Rejestr dla całej firmy będzie trudno zrobić, bo wcześniej było już parę szkoleń prowadzonych przez zewnętrzną firmę szkoleniową i oni mieli swoja numerację. No chyba że olać ich numerację i założyć swój rejestr i numery zacząć od 1. Oczywiście dla swojej wygody mam pliczek Excela gdzie są wszyscy pracownicy, rodzaj stanowiska, data i rodzaj szkolenia, czasokresy szkoleń i funkcje które wyliczają za ile następne szkolenie. Ale nie mam tam rubryki z numerem zaświadczenia.
3. Jak maja wyglądać takie dokumenty jak:
- dziennik zajęć
- protokół z przebiegu egzaminu
- no i ten rejestr nieszczęsny

Sorki ze tak trochę przydługo, ale może ktoś dobrnie do końca

Studia podyplomowe w wakacje BHP rozpoczęcie 7 maj 2005

Zabierając głos w tym temacie należy wpierw zajrzeć wpierw do kilku aktów prawnych.
Dz.U. z 1990r. Nr 65, poz. 385 ustawa o szkolnictwie wyższym - kto ma prawo prowadzić studia podyplomowe
Dz.U. 2005 nr 58 poz. 504 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 r.w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności
Dz.U. Nr 246 poz. 2468 rozporządzenie w sprawie służby BHP, gdzie wyraźnie napisane ujest jak przywołał Rysbur "studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy".
Jak napisał już Rysbur - zakres to zakres - i tak ma być napisane na świadectwie zgodnie ze wzorem. Nawet Dyrektor jakiegos tam departamentu nie może interpretować tego co narzuca świadectwo wyższej uczelni (a nie jakiegoś tam tworu)
Rysbur - popieram Twoje stanowisko

teksty aktow prawnych

Ja właśnie zaopatrzyłam się (tzn. szef zaopatrzył nas) w dostęp do Serwisu BHP tworzonego przez Wolters Kluwer Polska (www.abc.com.pl).Fajna sprawa, aktualizacja następuje codziennie, akty prawne posortowane, dodatkowo można wyświetlić zmiany. Poza tym można zadać pytanie, są też wzory dokumentów, można stworzyć własną aktówkę.Roczny koszt abonamentu to ok.1200zł.Polecam

atmosfera wybuchowa

Czy ktoś mógłby mi doradzić jak wykonać instrukcję "dokument" lub podać wzór- przykład takiej instrukcji zgodnie z RMGPiPS z 29.05.2003 Dz.U. 107 poz.1004 w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa - rzecz dotyczy oczyszczalni ścieków.

P.poż.

Cytat:
Wydaje mi sie, że to o czym piszesz moniko dotyczy szkoleń okresowych dlatego moim zdaniem mogą one być przeprowadzane na równi ze szkoleniami okresowymi w zakresie bhp. ( tak właśnie mam w instrukcjach bezp. pożarowego u siebie)
.Mario spotkałam się z zapisem w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, że szkolenie przeciwpożarowe jest odrębnym szkoleniem powtarzanym okresowo np. co roku. Do szkolenia jest załączony szczegółowy program takiego szkolenia wraz z kwalifikacjami osób, które mogą je przeprowadzać a nawet wzór wydawanego zaświadczenia.
Dlatego też uczuliłam Przemka, by zwrócić na to uwagę gdy zlecamy wykonywanie instrukcji. Zatwierdzony dokument jest dla Pracodawcy zobowiązującym i określającym częstotliwość i zakres szkoleń. Każda kontrola "straży" może podważyć ważność szkoleń gdy nie będą zgodne z tym właśnie zapisem (wewnętrznym).

Jestem ZA przeprowadzaniem szkolenia p.poż. w ramach szkolenia okresowego i wstępnego. To miałam na myśli

Art. 4. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, zapewniając jego ochronę przeciwpożarową, obowiązany jest w szczególności:
4a) zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,

pozdrawiam
Monika

dodatkowe wynagrodzenie

Cytat:Witam szanownych kolegów ! szukam podpowiedzi lub wskazówek na następujące zagadnienia:
Pytanko jest następujące: czy rozpatrując rozporządzenie MON z 07.04. 2004r w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia, można przyznać pieniążki przełożonemu wykonującemu obowiązki służbowe podwładnego, którego de facto nie ma czyli jest na tym stanowisku vacat.
Pytanko drugie: na jakie podstawy prawne trzeba się powołać, aby przyznać dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie czynności o charakterze stałym związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania jednostki- chodzi konkretnie o nieetatowego inspektera BHP i S, nieetatowego metrologa, nieetatowego inspektora ochrony ppoż


Dodatkowe wynagrodzenie reguluje Rozporządzenie MON, aktualne nie mam przy sobie tego dokumentu ale postaram sie w dniu jutrzejszym przesłać paragrafy tego rozporzadzenia i wzór wniosku do dowódcy jednostki.

Aktualizacja dokumentacji po zmianie kierowniczej kadry

Wojsko Polskie ciekawą instytucją jest! Z jednej strony odstawia wielkie akcje typu konkursy o ochronie środowiska, a z drugiej... wszyscy wiemy jak ta ochrona środowiska wygląda:( Wątek nr 1: ochrona lasów - w kontekście zużycia papieru. Czy jest ktoś w stanie określić, ile pieniędzy z budżetu MON jest przeznaczone na artykuły piśmiennicze?Ze swojego podwórka wiem, że dużo za dużo! Weźmy np dokumentacje służb dyżurnych (każdego szczebla). Zmienia się dowódca jednostki - akcja zmiana dokumentacji, zmienia się szef sztabu - akcja zmiana dokumentacji, zmienia się dowódca kompanii - akcja zmiana dokumentacji... itd. Żenada! Gdyby w treści zmieniło się cokolwiek - jeszcze zrozumiałbym, ale przeważnie jest to pożywka dla wszelkiej maści "kontrolujących",że dokumentacja nieaktualna! Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować Panu, który był uprzejmy "popełnić" załącznik do RO SZRP pt. "Wzory dokumentów "! Każda kropka, przecinek postawiona przez Pana jest traktowana jako wyrocznia! Na miłość boską, dopisz Pan z łaski swojej w kolejnej edycji małą gwiazdkę i zrób przypis,że mimo zmiany dowódcy, czy szefa sztabu, Porządek Dnia czy Instrukcje są nadal ważne!
Nie wydaje mi się, aby Prezydent Kaczyński robił upgrade wszystkich dokumentów podpisanych przez Prezydenta Kwaśniewskiego, w zakładach pracy też dyrektor, czy prezes nie podpisuje każdej instrukcji ppoż, bhp itd, ale co MON to MON:)
Przepraszam z góry Marudę za zapożyczenie, ale ...
to sobie pomarudziłem:)

Uprawnienia do pomiarów

Witam

Koledzy z CENTRALNEJ KOMISJI UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH SEP mogą
wymyślać dowolne rzeczy ale nie mają podstawy prawnej do ich
narzucania innym komisjom egzaminacyjnym.
SEP jest jedną z wielu instytucji przy których działają komisje egzaminacyjne powoływane
przez prezesa URE i tylko w świadectwach SEP pojawia się taki dopisek.
Czy koledzy chcą mi udowadniać, że posiadając uprawnienia E i D wydane przez
komisje egzaminacyjną działającą przy zakładzie energetycznym na druku zgodnym
z obowiązującym wzorem nie mogę wykonywać pomiarów ochrony przeciwporażeniowej.

Kolego Piotrze

Według mnie kolega może mierzyć wszystko pod warunkiem przestrzegania zasad BHP.
Oddzielnym zagadnieniem jest co kolega z tymi pomiarami zrobi i jaki dokument utworzy.
W przypadku pytania kolegi to istotnym jest czy chodzi o sam wynik pomiaru czy też
wykonać należy oględziny przed pomiarem i dokonać oceny stanu technicznego.
Wielu kolegów nie zauważa, że prace kontrolno-pomiarowe to coś więcej od samych
pomiarów.

Nie zgodzę się z kolega Krystynem iż zakres prac kontrolno-pomiarowych dla urządzeń,
instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV może
nie obejmować znajomości pomiarów RCD.

To powinna być działka CENTRALNEJ KOMISJI UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH SEP
by nie wydawać zaświadczeń niedouczonym osobom.

Ale może to za poważna dyskusja jak na ten wątek.

Pozdrawiam

testy szkolenia okresowego

Cytat:Serdecznie witam.
Szkolenie okresowe pracowników wg nowych rozporządzeń powinno być udokumentowane przez testy. Jak ma wyglądać tego typu test, ile zawierać pytań, trudność pytań, jak dokonać obiektywnie ocen. Może są zestawy ogólnych pytań. gdzie znajdę przykłady?
Za udzielenie wskazówek z góry dziękuję
Janek


Witam - Jasiu, może sie mylę ale pierwszy raz słyszę ażeby ustawodawca w rozporządzeniu o szkoleniach bhp narzucił sposób przeprowadzania egzaminu. W związku z tym egzamin może być ustny lub pisemny i zależy to od organizatora szkolenia. Podejrzewam, że mylisz dokumentowanie szkolenia z egzaminem. Dokumentem potwierdzającym odbycie egzaminu, jest protokół egzaminacyjny, na którym widnieją poza nazwiskami egzaminowanych, podpisy egzaminatorów (członków komisji) i nie musi to być test. Jeśli chodzi o przykładowe testy po szkoleniach bhp to znajdziesz je w internecie - tylko trzeba poszukać. Ja osobiście jeśli zakańczam szkolenie egzaminem pisemnym np. testem, to testy układam sam dopasowując pytania do tematów szkolenia, w zależności od programu szkolenia dla danej grupy uczestników. Część pytań dot. ogólnych przepisów bhp jest wspólna dla wszystkich grup, ale pytania z technicznego bhp są różne dla poszczególnych grup pracowniczych, gdyż nie można zadawać pytania np. stolarzowi z obsługi pieca hartowniczego itp. Jeśli jednak zdecydujesz sie na gotowce z internetu, to pamiętaj ażeby samemu najpierw przejrzeć pytania testowe i dopasować do tematyki szkolenia.
Janku - chciałem dołączyć wzór protokółu egzaminacyjnego ale ukazał się komunikat, że limit na załączniki się skończył. Jeśli podasz mi e-maila to mogę przesłać wzór protokółu oraz wzory innych dokumentów (dokumentacji) dot. szkoleń bhp
Powodzenia - Andrzej.

Wzory dokumentów na CD

BHP HACCP, wzory pism... Zapraszamy na www.sciagi.biz

Instrukcje a ISO

Witam, muszę Cię nieco zmartwić, ale wymogi norm serii 9000 (jakość) i 14000 (środowisko) wymuszają pewne działania także w zakresie bezpieczeństwa. W porównaniu z systemami dotyczącymi zarządzania bhp (np. PN-N 18001) wymogi z 9000 i 14000 są niewielkie, dotyczą głównie zapewnienia odpowiednich działań w przypadkach awarii. Jeżeli chodzi tylko o modyfikację już istniejących instrukcji to problem jest niewielki.
Możliwym wyjściem jest ewentualnie przywołanie w procedurach systemowych odpowiednich już istniejących instrukcji, bo w gruncie rzeczy nie ma obowiązku, że wszystko ma być na odpowiednich drukach (to wpływa jedynie na estetykę). Czasem do systemów włączane są pewne dokumenty, które istnieją w firmach od lat i ich zmiana nie jest możliwa. Wystarczy, że zostaną one wtedy tylko przywołane w tekście i załączone jako wzory. Być może w Twoim przypadku takie przywołane już istniejących instrukcji jest możliwe.
Mogę jedynie podpowiedzieć, że w opracowywaniu instrukcji dotyczących klęsk żywiołowych czy poważnych awarii mogących mieć wpływ także na środowisko, powinny brać udział osoby zamujące się ochroną środowiska w firmie czy kierownicy odpowiednich komórek organizacyjnych. Zwyczajowo "ważne" instrukcje opracowywuje powołany zespół fachowców, ponieważ ustalenie sposobów postępowania w takich wypadkach wymaga nieco szerszej wiedzy. Przykład: awaria typu nagły brak zasilania dla zakładów w ruchu ciągłym...
Nie sprecyzowałeś czy audit wewnętrzny jest prowadzony przez tą samą firmę, która ma wykonywać audit zewnętrzny. Zwykle audit wewnętrzny pozwala rozwiać wątpliwości tego typu, jest formą konsultacji na której wyjaśnia się takie sprawy.
Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że bhp nijak ma się do ISO 9001. Norma nie dotyczy jakości wyrobów (jak potocznie jest interpretowana), ale systemu zarządzania jakością szeroko rozumianą. Dotyczy także przykładowo "jakości" przepływu informacji czy wymogów prawnych. Pomaga w pracy behapowca bo ułatwia wiele rzeczy, a przede wszystkim porządkuje. A im większy porządek - na stanowiskach i w głowach, tym bezpieczniej...

instrukcja robót budowlanych

Kemo!
Napisz w czym jest problem!? Co masz lub o co dokladnie chodzi bo juz nic nie rozumiem. NIe uważam się za fachowca ale na moim terenia prace remontowe i modernizacyjne bez wstrzymania zakładu są prawie stale (jedne się skończą i juz leca z drugimi). Powstała procedura Wykonywania prac przy urządzeniach energetycznych z załacznikami:

7.1. Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych B-MDP-P/16-I/00-F/01
7.2. Zarządzenie Dyrektora Fabryki w XXXXXXX nr 01/BHP/2004 odnośnie osób uprawnionych do wydawania poleceń ustnych i pisemnych B-MDP-P/16-I/00-F/02
7.3.Formularz odmowy wykonania pracy szczególnie niebezpiecznej B-MDP-P/16-I/00-F/03
7.4. Wzór rejestru poleceń ustnych B-MDP-P/16-I/00-F/04
7.5. Wzór rejestru poleceń pisemnych B-MDP-P/16-I/00-F/05
7.6 Formularz polecenia wykonania pracy B-MDP-P/16-I/00-F/06
7.7.Wzór raportu dziennego B-MDP-P/16-I/00-F/07
7.8. Zasady bezpieczeństwa przy pracach wewnątrz zbiorników i urządzeń B-MDP-P/16-I/00-F/08
7.9. Zasady p.poż przy pracach pożarowo niebezpiecznych B-MDP-P/16-I/00-F/09
7.10. Zasady BHP przy wykonywaniu pracy na wysokości B-MDP-P/16-I/00-F/10
7.11. Zasady bezpieczeństwa wykonywania prac przy urządzeniach elektroenergetycznych B-MDP-P/16-I/00-F/11
7.12. Zasady bezpieczeństwa wykonywania prac z środkami chemicznymi B-MDP-P/16-I/00-F/12
7.13. Wykaz prac, których wykonanie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji B-MDP-P/16-I/00-F/13

dlatego wydaje mi się, że większość dokumentów już masz. Dopisanie załaczników zgodnych z prawem budowlanym (np. o dzienniku budowy, pozwoleniach na modernizację, księżkę obiektu, badania wytrzymałości stropów, aktualizacja schematów i planu budynku, oświetlenie, itp) to kwestja tego czy ma byc to dokument dla działu technicznego/ inwestycji rozpoczynających daną inwestycję czy też dotyczy "prac drobnych". Czyli nie mam tu na myśli budowy z całym jej urokiem.

Renata

Insrukcaj BHP w salonie sprzedazy

Witam, poszukuję wzoru instrukcji BHP w salonie sprzeadaży np. telefonów, zegarków.
Może ktoś ze Specjalistów pracował juz nad takim dokumentem.
Dziękuje z góry za pomoc.
Pozdraiwam

Wypadek - pracownik firmy zewnętrznej

ale ja zostawiłam kropeczki co dowodzi, ze nie przepisałam dokładnie całego pragrafu.
Jesli chodzi o procedure to wg mnie powinna zawierac :
Określa:
sposób postępowania w chwili zaistnienia oraz po wypadku przy pracy,
sposób zbierania informacji do sporządzenia dokumentacji powypadkowej,
sposób postępowania w sytuacjach szczególnych,
sposób sporządzenia dokumentacji powypadkowej,
sposób dochodzenia należnych świadczeń powypadkowych

Dotyczy:
poszkodowanego,
świadków wypadku,
osób nadzoru,
służbę bhp,
członków zespołu powypadkowego.

Zawiera postanowienia zobowiązujące :
poszkodowanego do zgłoszenia swojemu przełożonemu (osobie nadzoru), pracodawcy czy bezpośrednio służbie bhp każdego doznanego w zakładzie pracy urazu lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia,
świadka wypadku do zgłoszenia swojemu przełożonemu zaistniałego zdarzenia wypadkowego i udzielenia pomocy poszkodowanemu,
przełożonego poszkodowanego pracownika do udzielenia (zorganizowania) pomocy poszkodowanemu i uruchomienia procedury postępowania powypadkowego,
poszkodowanego, świadków i osoby nadzoru do zabezpieczenia miejsca wypadku,
osoby wzywane do udzielenia informacji i dostarczenia dokumentów do sprawnego wywiązywania się z działań na rzecz zespołu powypadkowego (świadkowie, osoby nadzoru, specjaliści, w tym społecznego inspektora pracy i służby bhp.

Ponadto:
opisuje sytuacje wymagające zgłoszenia wypadku do właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora z podaniem formy oraz osób dokujących zgłoszenia,
opisuje sytuacje dopuszczające naruszenie miejsca wypadku i warunki przywrócenia miejsca wypadku do ruchu,
opisuje sposób i wyznacza osoby do powiadomienia rodziny poszkodowanego o zaistniałym wypadku.

zawiera obowiązujące wzory dokumentów takich jak:
zawiadomienie o wypadku,
oględziny miejsca wypadku,
wyjaśnienia poszkodowanego,
wyjaśnienia świadków wypadku

Z procedurą badań powypadkowych powinni być zapoznani wszyscy pracownicy firmy i pracownicy obcych firm wykonujących prace na jej terenie.

wg takich punktów ja opracowałam

elektroniczne dokumenty przez www

Witam,

Zdarzyło mi się już kilka razy że będąc w trasie zostałem pilnie poproszony o jakieś dokumenty bądź dostałem pytanie o terminy ważności szkoleń w firmie itp. Oczywiście nie miałem nic pod ręką i nie byłem w stanie z głowy udzielić informacji a na dodatek byłem bez laptopa. Praktycznie wszystko co jest mi potrzebne posiadam w laptopie jednak nie zawsze i wszędzie 24h mam go przy sobie. Pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem byłoby coś w rodzaju strony internetowej z narzędziami dla behapowca. Nie chodzi mi tu absolutnie o treści dokumentów, oceny ryzyka itp., to wszystko można znaleźć w największej skarbnicy wiedzy bhp czyli tutaj. Natomiast chodzi mi o coś w rodzaju elektronicznego dziennika szkoleń, czyli wpisuję dane uczestników w jedną tabelkę, daty i inne informacje niezbędne – klikam i drukuję cały dziennik łącznie z zaświadczeniami. Grupa 20 osób – dziennik i zaświadczenia w kilka minut. Oczywiście są do kupienia tego typu programy jednak ceny są zaporowe ( 400-500zł ) a już wersje demo mnie odrzucają – tworzenie dziennika trwa dłużej niż wypisanie go ręcznie – tysiące niepotrzebnych opcji itp., zamiast prostych rozwiązań.
Dodatkowo np. ewidencja pracowników z danymi które potrzebuje (podział na firmy, jednostki organizacyjne itp. ) – określiłbym dodatkowo że np. chcę dostawać mail co tydzień, miesiąc z raportem jakie szkolenia wychodzą w danym miesiącu, kogo dotyczą itp. Dodatkowo w taki raport np. miałby wgląd dział kadr, wszystko jak na tacy bez wertowania teczek przez Panią Kadrową. Co prawda mam w taki sposób porejestrowanych pracowników w swoim laptopie ale czasem pechowo go nie zabiorę ze sobą. Natomiast w każdej firmie są komputery, jest dostęp do Internetu – więc w kilka sekund mam gdziekolwiek bym nie był dostęp do swoich najważniejszych i potrzebnych materiałów. Dodatkowo miejsce w które mógłbym sobie „wrzucić” swoje dokumenty np. wzory dokumentów wypadkowych. Wszystko dostępne tylko po wpisaniu hasła – wchodzę z dowolnego miejsca na świecie, wpisuję hasło i mam dostęp do tego co potrzebuję, a do tego jak najwięcej przydatnych narzędzi przyśpieszających pracę ( dzienniki, zaświadczenia, może prezentacje ).

No i taki właśnie pomysł przyszedł mi do głowy, że fajnie jakby coś takiego istniało. Co o tym myślicie?

prenumerata ?

no faktycznie jest tego sporo, z tego co widziałem najwięcej z was prenumeruje Atest. Jest też promotor tańszy i Teczka specjalisty BHP droższa, ale sa wzory dokumentów z objaśnieniami. Trzeba się będzie na coś zdecydować

prośby, żądania i inne chciejstwo

Avika bedąc na stażu (oczywiście bezpłatnym) zaraz po studiach dostałem do przygotowania: materiały szkoleniowe, brałem udział w postępowaniu powypadkowym, przeprowadzałem kontrole, moja wiedza po studiach była czysto teoretyczna i miałem często problemy ale jakos dałem sobie z tym wszystkim radę (wtedy jeszcze coś takiego jak forum nie znałem). Wiedziałem że jest ktoś taki jak Rączkowski i Koradecka ale ich publikacje były poza moim zasięgiem finansowym. Wszystko praktycznie robiło sie ręcznie. Do wszystkiego trzeba było dotrzeć przez bibliotekę, powiedz mi czy widząc posty w stylu, na wczoraj, dla PIP nie sądzisz że co niektóre osoby przesadzają. Teraz mając internet i narzędzia takie jak MS Office lub chociażby darmowy Open office można wyczarować piękne prezentacje, opracowywać konspekty i oceny ryzyka samodzielnie. Strona internetowa: www.sejm.gov.pl dostarczy Ci kompletu norm prawnych. www.pip.gov.pl pomoże przeprowadzić pierwszy audit bhp, opracowac ocenę ryzyka wg 5 kroków itp
Powiedz mi czy to wg ciebie takie trudne, myśle że nie. Jedno czego brakuję co niektórym to chciejstwa do samodzielnej pracy..............................Uważam że każdemu można i trzeba pomóc, jeśli tylko posiada się odpowiednią wiedzę z danego zakresu. Przesłac wzór jakiegoś dokumentu z objaśnieniem jak nalezy go wykorzystać, udzielic pomocy prawnej i merytorycznej itp.........................wszyscy byliśmy kiedyś na progu swojej kariery zawodowej i potrzebowaliśmy pomocy. Myślę że wszyscy to pamiętają. Szkoły "uczące" bhp powstają jak grzyby po deszczu tylko poziom nauczania odbiega bardzo mocno od tego co kiedyś było na zwykłych kursach podstawowych dla służb bhp.........można pisac o tego typu przykładach bardzo długo ale kto by to czytał................................Ostatnio od znajomego bhp-owca z 30-letnim stażem usłyszałem że teraz już nawet za 15-20 PLN robione sa okresówki o czym to świadczy o sprzedawaniu kwitów. I niech to bedzie podsumowaniem mojego troszę przydługiego wywodu.................apeluję pomagajmy sobie wzajemnie ale w zdrowy sposób na zasadach konsultacji, rozmowy, burzy mózgów , a nie przesyłanych gotowców.

zaświadczenie o odbyciu szkolenia okresowego-nowy format

Cytat:

Popatrz proszę do rozporządzenia odnośnie szkoleń, a wszystko stanie się jasne...Zastosowałem się do Twojej rady i niestety, nie oświeciło mnie.
Problem istnieje w tym, że rzeczywiście, tych dwóch rozporządzeń nie da się w sposób dokładny pogodzić.
Na studiach uczono mnie, że jeśli są dwa lub więcej akty prawne, dotyczące tego samego zagadnienia, to stosujemy przede wszystkim przepis szczególny, a dopiero w drugiej kolejności ogólny. Wydaje się, że w naszym przypadku należy przede wszystkim stosować się do rozporządzenia z 27 lipca 2004, tym bardziej że rozporządzenie ministra edukacji i nauki nie unieważnia (i nie może unieważnić) aktu prawnego wydanego przez inny, równorzędny resort. Ponieważ w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp nie ma podanego wzoru zaświadczenia o odbyciu szkolenia okresowego, a tylko punkt o tym, że taki wzór określają odrębne przepisy, to ten wzór trzeba wziąć z rozporządzenia z
3 lutego 2006, ale dostosowując go do naszych potrzeb, tzn. dobierając formę szkolenia wg zasad z lipcowego dokumentu. Tą formą nie może być seminarium, rozumiane w sensie rozporządzenia z 3 lutego 2006r a to z tej prostej przyczyny, że paragraf 7 tego dokumentu nie przewiduje egzaminu dla tej formy szkolenia, zaś egzamin wg drugiego uregulowania jest niezbędny. Pozostałe formy z przyczyn oczywistych nie nadają się do naszych celów. Tym samym, przynajmniej część sformułowań zawartych w zaświadczeniu musimy przejąć z rozporządzenia z 27 lipca 2004r i będzie nim m.in. określenie celu szkolenia.
Dla jasności: w ubiegłym roku miałem dwie kontrole, jedną z PIP, drugą z organu nadrzędnego i miałem okazję dokładnie przedyskutować problem z obu kontrolującymi.

Gorąca prośba

Bardzo proszę o pomoc!
Potrzebuję wzory dokumentów jakie trzeba wypełnić po wypadku ucznia znajdującego się pod opieką szkoły.
Każdy bhp-owiec mówi mi coś innego. Już się POGUBIŁAM!

jaka literatura??

Cytat:Czy korzystaliście z "BHP w firmie" -Oferują sporo gotowych rozwiązań. Np programów szkoleń, wzorów gotowych dokumentów. B. przydatne - polecam. Wydawnictwo "WIP" ma swoją markę w branży. Jest m.zd. 2gie po CH Beck.

D.

[Problem] PROTOKÓŁ POWYPADKOWY - ROZBIEŻNOŚCI

Sam fakt, że poszkodowany przyczynił się w pewnym stopniu do wypadku np. nie zachowując odpowiedniej ostrożności sam w sobie nie jest wystarczającą przesłanką do tego, aby odmówić mu prawa do objęcia ochroną z tytułu nieszcześliwych wypadków, bowiem dopiero

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 14 lutego 2001 r.
I PKN 248/2000

Zachowanie, któremu nie można przypisać nieprawidłowości (naganności), nie może być uznane za przyczynienie się pracownika do powstania szkody (art. 362 kc).

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 30 maja 1963 r.
I CR 1037/62

1. O udowodnieniu, że szkoda powstała wyłącznie z winy poszkodowanego (art. 152 § 1 kz) może być mowa tylko wówczas, gdy przyczyna szkody została pozytywnie wyjaśniona i gdy leży ona wyłącznie w zachowaniu się samego poszkodowanego. Niewyjaśnienie wyłącznej przyczyny szkody, z którym należy na równi traktować brak zupełnej co do tego pewności, uniemożliwia zwolnienie zobowiązanego od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka (art. 152 § 1 w związku z art. 153 § 1 kz).

2. W sytuacji, w której odpowiedzialność zobowiązanego do odszkodowania opiera się na zasadzie ryzyka, miarodajnym kryterium dla ustalenia rozmiaru przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody może być tylko porównanie stopnia niebezpieczeństwa, z jakim dla ogółu łączy się korzystanie z ruchu przedsiębiorstwa czy mechanicznego środka komunikacji, z rozmiarem i wagą uchybień zawinionych przez poszkodowanego (art. 152 § 1 i 153 § 1 kz).

W kwestii zaś możliwości wpisywanie przez zespół powypadkowy informacji o ewentualnych zaniedbaniach ze strony przełożonych to sprawa wydaje mi się jest bezdyskusyjna, ponieważ nikt tego z komisji nie uczyni, a już napewno taki protokół nie zostałby zatwierdzony przez przełożonego. Tłumaczeniem byłoby przede wszystkim, że we wzorze dokumentu nie ma takiej pozycji. Słyszałem już takie tłumaczenia ze strony inspektora BHP )

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.

Posiadam wzory dokumentów BHP

Jesli ktos potrzebuje jakis dokument moge przeslac mar_kowa@o2.pl

P.11g i P.24H

Cytat:Mercury IX w takich samych badaniach do 852 BHP (13 000 ft, 2750 rpm, + 5,66 lb).A no właśnie.
proponuję sięgnąć do doskonale znanej strony WW II aircraft performance i zwrócić tam uwagę na dane samolotu Gladiator.

Otóż w dokumencie:

http://www.wwiiaircraftperformance.org/ ... -k7964.pdf

ostatnia strona zatytułowana jest Engine.

Pisze tam dla silnika Mercury Mk. No. IX.:

Rated power 795/825 BHP at 2650 rpm. at 13000 ft at +5 lb/sq. in boost
Max. power 810/840 BHP at 2750 rpm. at 14000 ft at +5 lb/sq. in boost

Engine limitations:
Take-off conditions max boost +5, max. rpm. 2650
Climbing conditions max boost +5, max. rpm. 2650
Continuous criusing max boost +3,5, max. rpm. 2400
All out level (5 mins) max boost +5, max. rpm. 2750

Poniżej jest tabelka, która objaśnia jaką jest moc silnika na wysokości 13000 stóp przy konkretnych obrotach i ładowaniu.
(prawdopodobnie jest to więc przypadek gdy na ziemi, na hamowni, zapewniono silnikowi poprzez dławienie, podciśnienie przed wlotem do sprężarki, równe co do wartości ciśnieniu występującemu na wysokości 13000 stóp, problemem jest jednak, co ze spalinami? Przecież w czasie pomiaru na hamowni wylatują na ziemi do środowiska o ciśnieniu większym niż to, które panuje na wysokości 13 000 stóp. Zatem moce pomierzone bezpośrednio na hamowni były zapewne mniejsze niż podane w tabelce i zostały przeliczone to znaczy powiększone o wartość wynikającą z jakiegoś empirycznego wzoru, który chętnie bym poznał. Może ktoś ma?)

Z tabelki wynika między innymi, że przy 2400 rpm i ładowaniu 3,36 lb silnik ma moc 706 BHP.
Natomiast przy 2650 rpm i ładowaniu 5,17 lb ma moc 826 HP, a przy 2750 rpm i 5,76 lb ma moc 856 Hp.

A zatem jeśli trwała moc = Continuous criusing występowała przy boost 3,5 i rpm 2400 to była to moc nieco ponad 706 BHP, na wysokości 13000 stóp, a przy ziemi, gdy spaliny wylatują do gęstego powietrza - jeszcze mniejsza.

Zatem twierdzenie, że trwała moc Mercury VIII wynosiła aż 825 hp może okazać się nieprawdziwe. (dane o mocy trwałej na poziomie 706 BHP dotyczą jednak silnika Mercury IX, nie jest to wiec dowód dotyczący wprost Mercury VIII)

Z drugiej jednak strony dane te potwierdzają, że moc 810/840 BHP występująca przy ładowaniu 5 PSI i 2750 rpm była dostępna przez 5 minut. A to jest czas wystarczający do rozpędzenia samolotu (czy to Kobuza czy to Jastrzębia czy to Gladiatora) do prędkości maksymalnej…

Zastanówmy się jednak nad tym, co by było, gdyby się okazało, że silnik Mercury V mógł rozwijać swoją moc 550-580 HP przez dowolnie długi czas, a moc maksymalną przez czas znacznie dłuższy niż 5 minut. Wówczas uwagi Riessa mogłyby odnosić się do tych różnic w czasie, kiedy moc jest dostępna, ale uwagi takie nie mogłyby tłumaczyć niskich osiągów jakiegokolwiek samolotu!

Zwrócić też uwage należy, że silnik badany był na paliwie D.T.D. 230 (87 octane)
Czy to jest identyczne paliwo z naszym BABC?

Na razie nie mam dostępu do monografii Hs-123.

"Profesjonalizm" pośredników - agencja PPNieruchom

Ty ~gościu powyżej nie poprawiaj sobie samopoczucia marzeniami. Wszyscy doskonale wiemy, że zaproszenie do biura w celu podpisania umowy pośrednictwa kupna z potencjalnym kupującym graniczy po prostu z cudem! Sprzedający za to chętnie korzystają z tej propozycji spotkania w biurze w celu podpisania umowy ale tak naprawdę powinno się to odbywać w zbywanej nieruchomości, żeby można było zweryfikować ofertę. Ja od lat podpisuję umowę pośrednictwa kupna przed prezentacją nie dlatego, że chcę tylko dlatego, że tak życzą sobie moi klienci. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby ktoś nie stawił się na prezentację lub nie podpisał umowy, która na tym etapie współpracy tak naprawdę do niczego nie zobowiązuje i służy pośrednikowi tylko i wyłącznie jako tzw. "bhp". Poza tym na rynku nieruchomości jest coraz więcej profesjonalnych pośredników, którzy nie mają standardowych biur lecz działają na zasadzie współpracy w biurami wirtualnymi, chociażby ze względu na koszty. Minęły już bezpowrotnie czasy, kiedy wiarygodność agencji nieruchomości potwierdzało tylko i wyłącznie "wypasione" biuro w centrum miasta. Potencjalnego klienta nie interesuje biuro agencji lecz konkretna nieruchomość i pośrednik tak naprawdę na tej kwestii powinien skupić całą swoją i klienta uwagę. A przecież wszyscy doskonale wiemy, że pośrednik tak naprawdę nosi biuro ze sobą z racji tego, że najczęściej pracuje w terenie. Zatem przed podpisaniem umowy zawsze może być przygotowany na okoliczność przedstawienia do wglądu pełnomocnictwa lub dokumentów rejestracyjnych firmy z licencją i OC włącznie. To wielkie "larum" ze strony kupujących, że nie mają możliwości zapoznania się z umową wcześniej wynika tylko i wyłącznie z nadgorliwości pośredników, którzy na każde życzenie wysyłają drogą elektroniczną wzory umów pośrednictwa. Ja tego nigdy nie robię, ponieważ tak naprawdę nie wiem jakimi pobudkami kierują się osoby proszące o wzór umowy pośrednictwa, na którym notabene podane są wszystkie dane firmy. Zawsze takich pytaczy zapraszam do biura i uwierzcie mi, że jeszcze nikt się nie pofatygował dlatego umawiam się na podpisanie umowy na 30 min wcześniej, żeby klient na spokojnie mógł się zapoznać z treścią umowy. Powiem więcej, bardzo wiele transakcji miało miejsce właśnie z klientami podpisującymi w ten sposób umowy pośrednictwa. Wszystko wskazuje na to, że miałam do czynienia z poważnymi ludźmi, którzy autentycznie chcieli kupować z udziałem pośrednika i nie wydziwiali jak większość tych niezadowolonych, którym się tylko wydaje, że są mądrzejsi od innych i wszystko tylko w ich wydaniu jest profesjonalne a inni to życiowe niedorajdy żerujące na innych. No cóż.., usługa, usłudze nigdy nie będzie i każdy powinien mieć tego świadomość. Podam banalny przykład związany z obsługą notarialną transakcji. Młody notariusz, piękne wypasione biuro w zabytkowej kamienicy w centrum miasta, stronom transakcji sekretarka serwuje napoje gorące i zimne do wyboru, do kawusi świeżutkie ciasteczka z cukierni na rogu etc.. Ale taksa notarialna też z górnej półki i zero negocjacji, nie wchodzi również w rachubę podzielenia taksy na dwie części (umowa przedwstępna + umowa ostateczna) - za każdą z osobna trzeba zapłacić 100% taksy z górnej półki. I drugi przypadek: również młoda osoba, tym razem pani notariusz, biuro bardzo skromne ale estetyczne, prawdopodobnie w wynajmowanym mieszkaniu w obskurny budynku. Spotkanie w celu odczytania aktu notarialnego bez napoi i ciasteczek ale za to miła niespodzianka - taksa z dolnej półeczki z możliwością zapłaty w 2-ch częściach (60% przy umowie przedwstępnej i 40% przy umowie ostatecznej). Treść aktu notarialnego w obu przypadkach analogiczna, pytanie zasadnicze dlaczego takie anomalia związane z opłatą za usługę notarialną???!!! Analogicznie sprawy się mają z prowizjami dla pośredników. Pamiętajcie, że im bardziej wypasione biuro i renomowana firma tym prowizje najbardziej zaporowe bez możliwości negocjacji. Szukajcie zatem tańszych pośredników, którzy za zdecydowanie niższe prowizje wykonają dla was dokładnie to samo zlecenie. Bo tak naprawdę zarówno pośrednik z renomowanej agencji jak również ten działający solo, czy też reprezentujący skromną agencję z biurem wirtualnym w swoim dobrze pojętym interesie musi zadbać o bezpieczeństwo transakcji, czego absolutnie nie zagwarantuje ani wypasione biuro właściciela agencji ani też fakt, że działa na rynku nieruchomości ponad 20 lat!!!!
 

Zasady stażu na WSZIB (dostepne w suszi)

ZASADY ODBYWANIA I ZALICZANIA PRAKTYK STUDENCKICH na studiach I stopnia
W WYŻSZEJ SZKOLE ZARZĄDZANIA I BANKOWOŚCI W KRAKOWIE

1. Zgodnie ze standardami kształcenia i programami nauczania obowiązującymi dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia, praktyki stanowią integralną część procesu nauczania studentów i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu.

2. Studenci są zobowiązani do odbycia praktyk w wymiarze wynikającym z obowiązującego dla danego kierunku i poziomu kształcenia standardu kształcenia i programu nauczania.

3. Celem studenckich praktyk jest:
• wykształcenie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej zdobytej w toku studiów w praktyce funkcjonowania organizacji (integracja wiedzy teoretycznej z praktyką),
• zdobycie praktycznej znajomości zagadnień związanych z wybraną specjalnością kształcenia,
• poznanie własnych możliwości na rynku pracy,
• nawiązanie kontaktów zawodowych, umożliwiających wykorzystanie ich w momencie przygotowywania pracy dyplomowej oraz poszukiwania pracy.

4. Program praktyk dla poszczególnych kierunków studiów określa załącznik nr 1 do niniejszego dokumentu.

5. Student może zostać skierowany na praktykę przez Uczelnię lub samodzielnie wskazać instytucję, która wyrazi gotowość jego przyjęcia na praktykę.

6. Wymagane jest zawieranie porozumień o prowadzenie praktyk z podmiotami gospodarczymi i innymi podmiotami zewnętrznymi, w których studenci będą odbywać praktyki. Wzór porozumienia stanowi załącznik nr 2 do niniejszego dokumentu.

7. Dziekan Wydziału, może zaliczyć jako praktykę wykonywaną przez studenta pracę zawodową jeżeli student:
• studiuje w trybie niestacjonarnym i jednocześnie wykonuje pracę zawodową, której charakter jest zgodny z kierunkiem odbywanych studiów, a okres zatrudnienia nie jest krótszy od obowiązującego wymiaru praktyki,
• studiuje w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym i przedłoży zaświadczenie o okresie zatrudnienia nie krótszym niż obowiązujący wymiar praktyk, w okresie ostatnich trzech lat, którego charakter jest zgodny z kierunkiem odbywanych studiów.

8. Praktyki studenckie w WSZIB winny zostać zrealizowane w ramach semestru VI i VII.

9. Na wniosek studenta Dziekan może wyrazić zgodę na odbycie praktyk w innym terminie.

10. Zaświadczenie o odbyciu praktyk jest podstawą do zaliczenia określonej w standardach kształcenia i programie nauczania praktyki.
11. Zaliczenia praktyki w indeksie dokonuje Dziekan w terminach do końca roku akademickiego.

12. Student, który nie odbył wszystkich wymaganych w planach studiów praktyk, nie może być dopuszczony do egzaminu dyplomowego.

13. Student w trakcie odbywania praktyk zobowiązany jest do:
• godnego reprezentowania WSZIB,
• przestrzegania uregulowań obowiązujących w zakładzie pracy, do którego został skierowany na praktykę, w tym związanych z tajemnicą służbową, normami społecznymi, przepisami BHP, regulaminu pracy.

14. Całokształtem prac związanych z organizowaniem praktyk studenckich ze strony Uczelni zajmuje się Biuro Karier.

organizacja pracy

Witaj Bbhp.

Zadałaś bardzo ważne pytanie bo poruszające samo sedno problemu organizacji ochrony pracy w zakładzie. Od tego jak ustawisz sprawy odpowiedzialności i podziału kompetencji i zadań z obszaru bhp - taka będzie ranga bhp i Twoja osobista pozycja w zakładzie pracy.
Jest to bardzo trudne zwłaszcza że (jak się domyślam) jesteś nowym pracownikiem i do tego kobietą i tym gorzej dla Ciebie im bardziej ładną. Moje rady potraktuj jako wskazówki, które musisz wprowadzać u siebie z uwzględnieniem specyfiki zakładu, relacji pracowniczych i Twoich predyspozycji osobowościowych.
W bhp wszystko w zakresie podziału odpowiedzialności i zadań jest niby jasne, natomiast jeśli coś ma być zrobione to najlepiej gdyby zrobiła to służba bhp bo inni są zaabsorbowani ważnymi sprawami i nie mają czasu na jakieś tam Twoje bhp.
No więc po pierwsze i najważniejsze – jesteś od doradztwa i kontroli i tego się trzymaj. Ty poprzez szkolenia masz uświadamiać pracownikom nadzoru (kierującym pracownikami) bo pewnie z nimi masz największy problem. Masz cztery podstawowe narzędzia, które musisz umiejętnie wykorzystać do osiągania założonych celów:

1 - zalecenia/polecenia/nakazy

2 - szkolenie i nacisk na odpowiedzialność każdego pracownika i kadry (słynna w bhp 212-tka),

3 - kontrole.

4 – plany działań poprawy warunków bhp

Ad 1 – unikaj jak tylko możesz stosowania formy wydawania osobistych poleceń. W zależności od struktury organizacyjnej (jak jesteś umiejscowiona) działaj przez szefa zakładu poprzez zarządzenia, uzgadniając z nim wcześniej jego politykę w tym zakresie.
Stosuj tylko do zadań najwyższej rangi i w realizacji tych zadań zawsze bądź gotowa udzielić pomocy dając np. wzory gotowych już dokumentów, przykłady rozwiązań z innego obszaru bądź dostarczając potrzebne materiały. Przebieg realizacji zadań obserwuj dyskretnie w razie czego monitując potrzebą okresowego składania raportów szefowi. Nie ponaglaj, nie pouczaj a wyciąganie konsekwencji pozostawiaj szefowi. Do rozwiązania problemów ogólnozakładowych powołuj zespoły problemowe. Nie próbuj rozwiązywać spraw z pominięciem komórek czy stanowisk merytorycznych. To ich zadanie.

Ad 2 – kładź nacisk w trakcie szkoleń na obowiązki bhp na każdym szczeblu zwłaszcza na obowiązkach spoczywających na kierujących pracownikami. Traktuj szkolenia poważnie i z powagą podchodź do Ew. egzaminów angażując w to szefa. Jego zainteresowanie poziomem szkoleń powinno być wyczuwalne dla słuchaczy/uczestników.

Ad 3 – przy kontrolach unikaj sprawiania wrażenia że kontrolujesz kogoś. Raczej badasz obszar i niezgodności niż uchybienia. Wnioski i zalecenia redaguj z taktem unikając ostrych sformułowań. Konsekwentnie pilnuj określonych w zaleceniach terminów i ze zrozumieniem podchodź do przedstawianych trudności.

Ad 4 - Zadania problemowe i wielonakładowe inwestycje zawsze przedstawiaj w formie planów wskazując w nich propozycje terminów i zawsze osoby odpowiedzialne za realizację.

Tyle zasad ogólnych. Służe pomocą w rozwiązywaniu spraw problemowych.

Z czasem zyskasz sympatię współpracowników i zaufanie przełożonych jak już wiele pań przed Tobą w tej branży.

Powodzenia.

Z bhpowskimi pozdrowieniami

D.

PS: dzięki za poruszenie problemu.

Oferta pracy - Gliwice

Urząd Miejski zatrudni kandydata na stanowisko starszego inspektora ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w Wydziale Organizacyjnym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Do głównych obowiązków pracownika będzie należało:
projektowanie i wdrażanie zmian w zakresie systemu bezpieczeństwa i higieny pracy funkcjonującego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach;
realizacja obowiązków służby bhp wynikających z przepisów powszechnie obowiązujących oraz dokumentacji zintegrowanego systemu zarządzania obowiązującej w Urzędzie;
koordynacja szkoleń pracowników Urzędu z zakresu bhp, w tym prowadzenie szkoleń dla nowych pracowników.

Wymagania konieczne:
wykształcenie:
kandydaci posiadający zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie BHP - wykształcenie wyższe kierunek i specjalność dowolne;
pozostali kandydaci - wykształcenie wyższe o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub wykształcenie wyższe o kierunku i specjalności dowolnej i jednocześnie studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
staż pracy:
kandydaci posiadający zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy co najmniej 3 letni staż pracy w służbie BHP;
pozostali kandydaci - co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie BHP;
doświadczenie w realizacji zadań służby bhp;
znajomość przepisów prawa z zakresu bhp;
znajomość obsługi komputera (Word, Excel, Power Point).

Wymagania pożądane:
znajomość normy PN-N-18001:2004 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania;
uprawnienia auditora wewnętrznego systemów zarządzania (np. z zakresu jakości, bhp).

Cechy charakteru:
komunikatywność, kreatywność, predyspozycje do pracy zespołowej.

Wymagane dokumenty i oświadczenia:
list motywacyjny ze wskazaniem numeru naboru;
życiorys zawodowy;
kwestionariusz osobowy;
dokumenty potwierdzające staż pracy (kopie świadectw pracy) i kwalifikacje (dopuszczalne są kserokopie);
oświadczenie, od kiedy może nastąpić zatrudnienie;
oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
oświadczenie z klauzulą:
wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U. z 2002 r, nr 101, poz. 926 z późn. zm.),
przyjmuję do wiadomości fakt obowiązku publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej moich danych osobowych zgodnie z wymogami ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.).
Oświadczenia winny być własnoręcznie podpisane.
Dokumenty należy składać w terminie do 2 lipca 2007 r. do godz. 16:00 w Wydziale Kadr, Szkoleń i Płac, pokój 338. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 032 231-96-00 (od 18 czerwca pod numerem telefonu 032 238-54-38).

Inne informacje:
wzory wymaganych oświadczeń oraz kwestionariusz osobowy zostały opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (www.um.gliwice.pl) w dziale ogłoszenia i komunikaty/praca w Urzędzie Miejskim/ogłoszenia o naborach/dokumenty do pobrania,
regulamin naboru na wolne stanowiska urzędnicze w Urzędzie Miejskim w Gliwicach jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Wydziale Kadr, Szkoleń i Płac,
nadesłanych ofert nie odsyłamy, a nieodebrane po sześciu miesiącach od dnia naboru podlegają zniszczeniu,
zgodnie z ustawą z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.) publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej podlegają dane osobowe kandydatów, którzy spełniają kryteria naboru oraz osoby zatrudnionej w wyniku przeprowadzonego naboru.

nabór nr KD-43/U-40/OR-7/07

Jeśli, Drodzy Forumowicze, macie jakieś pytania, odpowiem na nie w takim zakresie, jakim tylko będę mogła

dariam

Znowu o szkoleniach

http://www.wypadek.pl/php...e15681da75#3639
W tym poście zamieściłam druk odpowiadający na pytanie czy służba bhp ma obowiązek przeprowadzania szkoleń (poza instruktażem ogólnym)

Szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
Instruktaż to forma prowadzenia szkolenia Wszystkie organizowane szkolenia obowązują określone warunki.

Organizatorzy zobowiązani są do zapewnienia dla prowadzonej przez siebie działalności:
1) planów i programów nauczania,
2) kadry dydaktycznej posiadającej kwalifikacje zawodowe odpowiadające rodzajowi prowadzonych zajęć,
3) odpowiedniego nadzoru wewnętrznego,
4) warunków lokalowych wraz z wyposażeniem dydaktycznym,niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych,
5) warunków przewidzianych dla uruchomienia danego rodzaju działalności, o ile wynikają one z odrębnych przepisów.

Podstawową dokumentacją, którą obowiązany jest prowadzić organizator, są:
1) programy nauczania,
2) dzienniki zajęć,
3) protokoły z przebiegu egzaminów,
4) rejestry wydanych dokumentów

1. Cel szkolenia okresowego dla pracowników na stanowiskach robotniczych

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu:

a) przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą,

b) zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami,

c) postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.

2. Uczestnicy szkolenia

Szkolenie jest przeznaczone dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

3. Sposób organizacji szkolenia

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu - na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.

Szkolenie powinno być realizowane przez instruktaż na stanowisku pracy, a także wykład, pogadankę, film, omówienie okoliczności i przyczyn charakterystycznych (dla prac wykonywanych przez uczestników szkolenia) wypadków przy pracy oraz wniosków profilaktycznych.

Jak widzisz całość jest sprecyzowana w przepisach. Wydaje mi się, że pomyliliście szkolenie okresowe z instruktażem ogólnym. Są to całkiem różne poziomy kształcenia i inna dokumentacja tych szkoleń obowiązuje.
Pytanie dotyczyło jednak art.15 więc udzialiłam informacji o szkoleniu okresowym.
Ukończenie szkolenia okresowego powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez organizatora szkolenia według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472).

Pozdrawiam serdecznie
Monika

KGHM - wydarzenia, opinie...

JasioJasio,

Cytat:Tacy ze związkowców własnie górnicy. Przypadkiem się dowiedzieli jakie przepisy obowiązują w ruchu zakładu górniczego.problemem jest to że za pomiary temperatury odpowiada dział bhp - podwładni dyrekcji, a oni nie mają żadnego obowiązku informować zw.zaw., a podejrzewam że któryś się po prostu przed kimś wygadali zresztą poczytaj sobie http://www.lubin.pl/?exid=2370

Cytat:czytaj krzykliwy, efektowny ale mało mający z prawdą wspólnegopunkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Cytat:Jeszcze w TGR uczono mniea nie nauczyli cię że zdrowie i życie jest najważniejsze? to poczytaj motto które jast powieszone na cechowni.i podpisał się pod nim dyrektor

Cytat:o katastopniach i intensywności chłodzenia. Są to takie parametry, które oprócz temeratur suchej i wilgotnej mają wpływ na ocenę dopuszczalności pracywzory można układać jak się chce, przykład: 2 * 2 nie zawsze jest = 4 matematyka wyższa 1 rok studiów (a może nawet technikum), byłeś na tych wykładach czy nie wytrwałeś

Cytat:Z doświadczenia wiem, że ci którym jest najbardziej gorąco zawsze znajdą chłodniejsze miejsce na papieroskaale to nie jest usprawiedliwienie, a i nie każdy pali, a tak wogóle palenie jest zabronione na dole

Cytat:W czystym WSP kopalnia straciła 1/3 czasu na czynności cyklu technologicznego:
w 3-zmianowym fedrowało się czy wierciło 3x5godzin razem 15 godzin. Oczywiście usredniam. Teraz w czystym WSP 2x5 godzin wiercenia + 2x5godzin fedrunku.
Razem: 3zm - 15 godzin WSP-10godzin. Jest różnicaLZ jako jedyny pracyje w faktycznym sys. IV zm. miało być tak że albo wiercimy i kotwimy albo wybieramy i szykujemy do wiercenia. jeżeli chodzi o prace maszyn to: zjazd od 6.00 do 6.30 i dalej, np o 7.00 przyjeżdża operator na komore robi OT i jedzie na oddział na przodek i jest tam np: o 8.30 i od tej pory powinna być tam maszyna do około 17.00 bo reszta na zjazd z oddziału i wyjazd. to jest około 8.30 dla wiercenia i tyle samo dla fedrunku, nadmienie że jak się wierci a niema fedrunku to idzie to dużo szybciej. tak być powinno, jeśli jest inaczej to znaczy że masz rozpuszczonych operatorów

Cytat:najwięcej na tym jednak tracą kopalnie i cały KGHM.tu się zgadzam ale z innego względu, koszty zjadają zyski.

Cytat:Jedna maszyna w czasie doby pracuje wg dokumentów 30 godzin! Jak to możliwe?
W raporcie zmianowym czas pracy operatora i maszyny (oczywiście pracującej bez awarii) to 7,5 godziny. Za tyle jest zapłacone. 7,5 x 4=30.coś dziwnie to policzyłeś operator 7.5h a maszyna np. 4h - łk1 na oddziale elektrycznym na innych może być trochę inaczej

polar21,

Cytat:no oki. nie jestem pewniem czy w tej chwil jako osoba z dozoru jestes calkowicie obiektywny. No bo ile godzin sterczysz na tym przodku? Cala zmiane?nie jest. dozór idzie raz na obchód, i w razie draki. reszta czas na papiery, a jest ich sporo

Cytat:Obecnie to tylko troche lepsza banda niz ZZPPM (bo w opozycji, a wiec musi sie pokazac, czyli walczyc o prawa gornikow).

.

jedyni którzy pokazują przekręty.
a' propos jest wyjazd 25 lipca do wa-wy pod sejm w sprawie emerytur górniczych, na węglu jadą wszystkie centrale związkowe (bo sprawa jest oczywista) u nas nie bo to solidarność organizuje, więc kto walczy o te interesy pracownicze?

Cytat:4-brygadowke w gornictwie, postulat jej zniesienia byl jednym z czynnikow strajkow na pooczatku lat 80-tych. W wolnej Polsce w trakim np KGHM powrtaca sie do tego i jakos nikt na to nie moze nic poradzic.to był trochę inny system - piątek, świątek i niedziela - tzw. praca ciągła . powraca dzięki temu że ZZPPM się wyłamał, gdyby było jednolite stanowisko zw. zaw. nie mogli by go wprowadzić, a tak jedni się wyłamali i wolnoć tomku

Cytat:niestety, nie jestem w stanie zobaczyc to w praktyce, a wiec zweryfikowac. Tu musialby sie wypowiedziec jakis gornik (moze tomi?). W teorii to przynajmniej fajnie wygladalo.napisałem wcześniej jak to powinno wyglądać, ale z tego co wiem to jeszcze tylko Lubin Zachodni się do tego stosuje. u nas to wychodzi może nie idealnie ale jednak

Cytat:ciekawa teza. no wiec po co WSP? Chodzilo tylko o wyciagniecie kasy przez pomyslodawcow??WSP - idea? piękna, plany? kiepskie, praktyka? wszyscy wrócili do starych systemów pracy zostały tylko IV zmiany, wyniki? kasa poszła do tzw. racjonalizatorów a kghm-owi wzrosły koszty

i tyle

Pieczątka z numerami uprawnień

Witam,
Więc komplikujmy sobie robotę... Jeśli komuś nie szkoda czasu. A ISO wprowadziliśmy nie z własnej inicjatywy, ale jako wymóg rynku. (dlaczego? chyba każdy wie. Durne wymogi WE jako odpowiedź na zdrową ale za to agresywną konkurencję dalekowschodnich "tygrysów". Masz ISO? - jesteś nasz. My znamy Twój sposób pracy i "papierkologię" Łącznie z "dupochronami")
Ale nie o tym...
ISO m/dzy innymi w procedurach może określać wzór protokołu, strony tytułowe i zawartość (wymagane minimum punktów). Tak więc i w tej f-mie był taki zapis w procISO. Znam toto. Na naszym prot. musi być wykaz pracowników wykonujących prace wraz z numerami uprawnień (bez wyszczególniania jakie to one są, do jakiego U, jaki zakres. Ot, numer i basta. Nawet nie ma literki "E" lub "D". Sam "numer/komisja/rok".
Oprócz tego ich podpisy i sprawdzający (nr upr, nazw-imię, podpis). jeśli praca dotyczy SN - podpis zatwierdzającego (nasz z-ca Prezesa - techniczny)
Ale wykonując robotę w małej firmie (np posterunku policji, szkole, sklepiku) nie dostarczamy im całej naszej dokumentacji uprawnień. Oni wiedzą, że my je mamy. A my bierzemy pełną odpowiedzialność za nasze wykonawstwo.
I z drugiej strony: Mała firma, jeśli wygra robotę w twj szkole, policji, sklepiku - oświadcza (jak pisałem wcześniej), że posiada uprawnienia, ludzi, sprawdzony sprzęt (jest przecie na wykazie sprzętu w protokóle). Dociekliwy Dyrektor szkoły, komendant, właściciel sklepiku może przecie sprawdzić kto będzie wykonywał prace (jeśli wie o co chodzi). Jeśli nie wie o co chodzi (a nie musi) - ma przecie adres, NIP, Regon, etc, całe namiary firmy wykonywującej mu te badania. PIP ewentualnie sprawdzi sam. Piekarz nie musi wiedzieć, że uprawnienia E z 1993 roku (dotyczące np. tylko generatorów) straciły ważność. I co z tego że je sprawdzi?
A że jakiś Gł Energetyk czegoś nie wiedział? I co z tego? To jego sprawa. Jeśli kolega "robił" za "matkę Teresę" i uświadamiał go - to się dziwię. Od razu niech kolega utworzy publiczną szkołe douczania przy okazji prac pomiarowych u klientów.
To tylko świadczyło o jakimś konkretnym człowieku. Jego PIP, czy inny nadzór będzie "weryfikować". A jak nie oni - to życie.
Cytat:Wszystko zależy od wymogów zleceniodawcy. Jak będzie chciał 10 dokumentów dodatkowych, to albo mu je damy, albo nie wygramy roboty.

Jasne, jak pisałem - twórzmy książki. Spodoba się to zleceniodawcom. Jeśli można mieć dwukartkowy prosty protokół z którego wszystko wynika, albo trzydziestokartkową książkę z wykazem osów w firmie z numerami wszystkich uprawnień, dat szkoleń BHP, wszystkich przyrządów w f-mie, dat badań lekarskich z zastrzeżeniami, etc, gdzie jest toto całkowicie nie do poczytania i strawienia. To co wybierze zleceniodawca (jeśli na dodatek ma coś wpisane w uwagach lub zaleceniach)?
A drukarki drukują....
TOTALNE NIEPOROZUMIENIE!

P.S.
Cytat:Ps. WORD 2002 zakwalifikował to słowo, jako wyraz wulgarny tak, więc proszę tak nie pisać.


Jeśli kolega to poważnie pisze, to pozostaje mi tylko współczuć.
Odsyłam do gazetki "ENTER". Tam na ostatniej lub przedostatniej stronie publikowane są różne śmieszne komunikaty komputerowe. Wiele z nich jest komentarzem słownika słynnego MS Worda. Osobiście chyba ze dwa lata temu wysłałem swój screen. NIe pamiętam już treści, ale był idiotyczny. Dotyczył wulgaryzmu i słowa używanego potocznie. Były akurat odwrotne niż ogólnie przyjęte w naszym, ludzkim, nie maszynowym znaczeniu. Jeśli ktoś poważnie bierze słownik MS Worda... (oczywiście nie mówię o ortografii)... no coment.

Tak już poza tematem i z innej beczki. Słowo "ciule" w gwarze śląskiej nie miało nigdy zabarwienia takiego jak w języku polskim, literackim. Ja jestem Ślązakiem z "krwi i kości"
To, co powiem nie jest obraźliwe - przechodzimy na gwarę:
Nu dyć, a niech mi sam jakoś ciula nie godo, żech ni mioł prawie...

Obóz dla miłośników kolei [reklama]

Witam. Zapraszam do uczestnictwa w obozie dla miłośników kolei. W zasadzie
od 15 lat, na pewno będą osoby młodsze i starsze.

Obóz opisany jest szczegółowo na naszej stronie www z internetowym
formularzem rezerwacji miejsc tutaj: Serdecznie proszę o nieczepianie się do szczegółów, a jeśli ktoś ma jakieś

ewentualnych poprawek. Proszę również o niekomentowanie jak to często bywa a
dlaczego na tej kolejce a nie na innej i tak dalej...

NOSTALGIA ZA PARĄ - OBÓZ DLA MIŁOŚNIKÓW KOLEI

CHARAKTERYSTYKA IMPREZY, PROGRAM
Obóz przeznaczony jest dla młodych i starszych miłośników żelaznych szlaków
oraz dla tych, którzy chcieliby przekonać się, jak wygląda życie prawdziwej
kolei. Ten obóz nie będzie "zabawą w kolej" podczas której przejedziemy się
dwa razy lokomotywą. Przez cały czas będziemy uczestniczyć w życiu
Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej i pomagać w obsłudze jej pracownikom.
Podczas zajęć w ramach ustalonych służb dziennych i nocnych będziemy
codziennie jeździć pociągami planowymi i nadzwyczajnymi, będziemy
uczestniczyć w manewrach. Poznamy przepisy, zasady funkcjonowania kolei,
będziemy szkolić się w obsłudze lokomotyw. Poznamy też zaplecze kolei - jej
warsztaty, lokomotywownie, weźmiemy udział w pracach różnych specjalistów.
Program będzie niezwykle zróżnicowany. Będziemy mieli
okazję odwiedzić także inne koleje wąskotorowe i normalnotorowe,
parowozownie i skanseny. Pojedziemy pociągami prowadzonymi przez parowóz
wąskotorowy, wagon motorowy, lokomotywę spalinową a także lokomotywami
normalnotorowymi.

Ze względu na specyfikę obozu i realizację zajęć na czynnej kolei
bezwzględnie wymagamy od uczestników przestrzegania regulaminu obozu, zasad
bhp, ostrożności, samodyscypliny i podporządkowywania się poleceniom
opiekunów.

W kadrze obozu będą miłośnicy kolei posiadający zawodowe uprawnienia do
prowadzenia parowozów i lokomotyw, którzy w ramach swojego hobby często
prowadzą parowozy w Wolsztynie i Chabówce.

Obóz realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów
Lokalnych - operatora Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej.

DOJAZD
Indywidualny do Śmigla.

ROZPOCZĘCIE I ZAKOŃCZENIE
Rozpoczęcie 1 dnia imprezy o godzinie 18.00. Zbiórka uczestników na stacji w
Śmiglu. Zakończenie ostatniego dnia o godzinie 08.00.

CENA ZAWIERA
Zakwaterowanie - w Dworku "Pod Dębem" w Nietążkowie. Realizację programu w
zależności od warunków pogodowych i możliwości technicznych o czym decyduje
kierownik obozu. Kadra - wykwalifikowani opiekunowie-wychowawcy, mechanicy
parowozów, specjaliści. Ubezpieczenie - NNW.

ZA DODATKOWĄ OPŁATĄ
Wycieczki na inne koleje wąskotorowe i normalnotorowe (Pleszew, Wolsztyn,
Kościan, Kalisz).
Wyżywienie - śniadania (10 zł) i obiadokolacje (15 zł).

DOKUMENTY, GŁÓWNE WYMAGANIA
Wiek - od 15 do 115 lat. Zgłoszenie uczestnictwa-umowa. Karta kolonijna ze
zgodą lekarza i rodziców (dla niepełnoletnich - wzory w biurze). Legitymacja
szkolna lub dowód.

NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ
Dokumenty wymienione w punkcie "główne wymagania". Ubranie i obuwie robocze,
rękawice. Pomarańczową kamizelkę odblaskową. Zapas pasty BHP. Dres, ubranie
i obuwie sportowe, ciepły sweter lub polar, czapkę z daszkiem, latarkę,
zeszyt, długopis.

UWAGI
Nie odpowiadamy za zagubiony lub ukradziony bagaż zalecamy uczestnikom jego
dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku awarii uniemożliwiającej prowadzenie
zajęć obóz może być przeniesiony na Kaliską Kolej Wąskotorową SKPL.

RAMOWY PROGRAM DNIA
07.00-08.00 toaleta poranna
08.00-09.00 śniadanie, omówienie programu dnia
09.30-19.00 zajęcia programowe z przerwą na posiłek
19.30-20.30 obiadokolacja
20.30-21.30 czas wolny lub dodatkowe zajęcia, np. emisje filmów kolejowych
Planowane są również ewentualne przejazdy nocne. Program jest wyłącznie
przykładem planu dnia, który będzie na bieżąco ustalany przez kierownika
obozu.

PROGRAM
Zajęcia na sieci Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej SKPL
- Zajęcia na Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej w ramach pomocy na służbie
pracownikom kolei - mechanikom lokomotyw spalinowych, parowych, kierownikom
pociągów.
- Codzienne przejazdy w planowych pociągach osobowych lub towarowych.
- Okazjonalne przejazdy w pociągach nadzwyczajnych
- Prace pomocnicze w warsztacie i na linii w pociągach roboczych
- Szkolenia z zakresu bhp, przepisów, sygnalizacji, organizacji ruchu.
- Szkolenie z zakresu pracy i obowiązków kierownika pociągu, mechanika
lokomotywy parowej, spalinowej, i innych specjalności.
- Instruktaż obsługi parowozu, lokomotywy spalinowej, drezyny i innych
pojazdów trakcyjnych.
- Obrządzanie parowozu, przygotowywanie do pracy lokomotywy spalinowej i
wagonu motorowego
- Wieczorne wykłady i emisje filmów wykonanych przez miłośników kolei
- Całodzienna jazda szkoleniowa parowozem Px 48, będącym w tym czasie do
wyłącznej dyspozycji uczestników obozu (jeden lub dwa dni)
- Przygotowanie parowozu do jazdy, rozpalanie parowozu, utrzymanie parowozu,
jazdy na parowozie z instruktażem obsługi (jeden lub dwa dni)

Wycieczki kolejowe
- Kaliska Kolej Wąskotorowa SKPL (przejazd pociągiem z wagonami
normalnotorowymi na transporterach)
- Pleszewska Kolej Lokalna (linia normalnotorowa i wąskotorowa)
- Kolej Drezynowa Kościan
- Parowozownia Wolsztyn - ostatnia w Europie prowadząca w planowym ruchu
pociągi osobowe i towarowe

Realizacja zajęć uzależniona jest od pogody, kondycji i wieku uczestników.
Dlatego nie wszystkie elementy programu muszą zostać zrealizowane, o czym
decyduje kierownik obozu. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania wybranych
zajęć bez zmiany programu obozu (np. w razie awarii parowozu lub z innych
przyczyn niezależnych od organizatora).

TERMINY I CENY
NZP 1 25.07-04.08.2008 - 1099 zł
NZP 2 09.08-18.08.2008 - 1099 zł

Serdecznie zapraszam i pozdrawiam. Piotr Salecki Wandrus, tel. 501 647 139

Tępą biurwę w US [bardzo długie i wkurwione]

Default.

Od pewnego czasu walczę z niedorozwiniętą kobietą, która - pewnie po
znajomości - zamiast miejsca pracy w McDonaldzie czy szalecie miejskim
dostała stanowisko w Urzędzie Skarbowym. Wydawało mi się, że osobom z
porażeniem mózgowym w ramach integracji ze społeczeństwem powinno się
dawać mniej odpowiedzialne zajęcia. Ale tej się trafiła posadka w US.

A było to tak. Firma wysyła dużo do UE i za granicę. A więc VAT 0%, a więc
co miesiąc pojawiają się wnioski o zwrot VATu. Żeby nie drażnić urzędników
(wiadomo, w naszym kraju urzędas to pan i władca - jak będzie miał zły
humor, to zniszczy każdą firmę) firma prosi o zaliczenie VATu na poczet
dochodowego (tzn. żeby nie wypłacać żywej kasy podatnikowi, bo na myśl
o czymś takim każdy urzędas szcza w gacie). Ale to nie pomaga.

Miesiąc pierwszy, wezwanie do US. Są faktury unijne, ale "z dokumentacji
nie wynika, że towar został dostarczony do odbiorcy na terenie innego

np. dokumenty od firmy transportowej, korespondencja handlowa z klientem,
potwierdzenie zapłaty, itd. Wszystko jest dołączone do faktury.

"No ale ja nie jestem pewna". To co mam, głupia kurwo, zrobić, żebyś była
pewna? Jest potwierdzenie nadania kurierem, jest wydruk trackingu paczki. Co

została dostarczona do miasta przeznaczenia, a nie że do odbiorcy" (firma
kurierska pisze w trackingu np. "Doręczono: Paris, France. Odebrał: Jean
Reno" - a odbiorcą jest firma, Jean Reno jest pracownikiem firmy).

przewozowego: YYY, Doręczono.". To przecież, kurwa, znaczy, że doręczono
do odbiorcy przesyłki, a nie do punktu skupu złomu! "No tak, ale ja nie mam
pewności, najlepiej jakby Pan przyniósł potwierdzenie podpisane przez
odbiorcę".

Kurwa, nie dość, że Polska jest jedynym tak zjebanym krajem w UE, gdzie
przepisy wymagają takich potwierdzeń (a rząd w tym czasie albo pieprzy się z
Rydzykiem, albo ma wakacje - w każdym razie ma ważniejsze sprawy na głowie,
niż upraszczanie absurdalnych przepisów), to jeszcze pozostawiają tyle
swobody interpretacji urzędasowi (bo mówią "to albo to", a dla urzędniczki
inne dowody są niepewne, więc woli podpis odbiorcy).

No nic, skończyło się na potwierdzeniach przysłanych faksem. Musiałem trochę
naopowiadać klientom, dlaczego coś takiego muszą przysłać i że to wcale nie
chodzi o to, że mają jakąś fakturę niezapłaconą i wyciągam od nich takiego
potwierdzenia, żeby ich zaraz ścignąć w sądzie.

No ale zapytałem, co robić w przyszłości, żeby nie prosić klientów o pisemne
potwierdzenia. Nie wiem, proszę porozmawiać z kierownikiem - ale jest teraz
na urlopie, więc proszę porozmawiać z zastępcą. Porozmawiałem. Wyszło, że
wystarczy list przewozowy i tracking, ale lepiej żeby na liście był podany
numer faktury, żeby było wiadomo, że dana przesyłka jest ściśle powiązana z
daną fakturą.

Wracam do tępej biurwy i mówię jej, jak będziemy teraz robić. A ona dalej
swoje, że dla niej i tak nie wynika z tego trackingu, że towar doręczono do
konkretnej firmy. Żebym przyniósł oświadczenie od firmy kurierskiej, że
jeśli na liście przewozowym jest odbiorca X i numer listu Y, a na trackingu
numer Y i informacja, że doręczono, to wynika z tego, że doręczono do X.
Kurwa, przyniosę ci też oświadczenie kurii metropolitalnej, że dwa razy dwa
to cztery!

No i nie pasuje, więc nie będę mogła tego przyjąć jako potwierdzenia
odbioru." AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRGGGGGGGGHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!

"Dzisiaj wrócił już kierownik, więc proszę z nim jeszcze porozmawiać". To po
chuj mnie wysyłałaś do zastępcy, skoro jego opinia jest nic nie warta?!?

Dobra, to był pierwszy miesiąc, jakieś cztery wizyty po 1-2h każda, czyli
stracone 0 zł, bo jak wiemy czas i wysiłek podatnika są gówno warte.

Miesiąc drugi. Teraz przypierdalamy się do eksportu. Są faktury, są SADy,
niby wszystko git. Ale paniusia wyciąga swój zaśliniony kajet pt. 'ustawa o
podatku od towarów i usług' i czyta - stawkę 0% można zastosować, jeśli
podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru poza UE. No to jest
SAD - mówię jej. "A skąd mam wiedzieć, że ten SAD potwierdza wywóz poza UE?"

Kobieto, kto cię dopuścił do tej pracy?!? Tłumaczę, jak ostatniemu tępakowi

wyjścia", jest pieczątka "objęto procedurą wywozu", jest podpis celnika, na
odwrocie jest pieczątka UC - czego chcesz więcej? "No bo tu jest pieczątka
Urzędu Celnego w Warszawie, a przecież w Warszawie nie ma granicy
państwowej". AAAAAAAAAAAAAARGGGGGGHHHH!!!!! Jak nie ma, jak jest! Myślisz,
że jak samolot leci do Chin i przelatuje nad granicą, to z Dorohuska
wystrzeliwują celnika z katapulty, żeby sprawdził pasażerom paszporty?!?

"No ale skąd ja mam wiedzieć, że to poleciało samolotem?" Co to kurwa ma
do rzeczy - zastanawiamy się, czy przekroczyło granice UE, a nie czym
leciało. Gdyby jechało samochodem, to by przekroczyło granicę w Kukurykach,
jak leci samolotem, to przekracza granicę w Warszawie czy w Katowicach.

"No bo tutaj jest pole 'rodzaj transportu na granicy', ale tu jest wpisane
'4' - skąd mam wiedzieć, że '4' to samolot?". Odpierdol się już od tego
samolotu!!!

"Mnie nie szkolono z prawa celnego, będę musiała się skonsultować". Ciebie,
kurwa, nawet z mycia kibli nie szkolono! Przedsiębiorca otwierający budkę ze
szmatami musi być wyszkolony z prawa handlowego, podatkowego, celnego,
pracy, BHP, przepisów ppoż - a jak czegoś nie będzie wiedział, to urzędas
zaraz go przydybie.

"Wie Pan, ja nie mogę podpisać się pod decyzję o zwrocie, jeśli nie mam
pewności, bo biorę za to odpowiedzialność". Jasne. Jak przyznajesz zwrot
należący się jak psu buda, to bierzesz odpowiedzialność. Jak nie przyznasz
tego zwrotu i trzeba będzie zwrócić po 5 latach z odsetkami i kosztami
sądowymi albo firma padnie i ludzie pójdą na bruk - to nie bierzesz
odpowiedzialności. Więc łatwiej ci nie podpisywać niczego.

Żeby jeszcze się dobić postanowiłem równolegle załatwiać drugą drobną sprawę
u innej urzędniczki - zaświadczenie o byciu zarejestrowanym jako podatnik
VAT (do odzyskania VATu zapłaconego w UE za usługi):
 - pierwsza wizyta - wniosek i opłata skarbowa
 - przychodzi wezwanie, że nieprawidłowy wniosek
 - dzwonię i pytam, co zmienić
 - druga wizyta - przynoszę poprawiony wniosek. "A dlaczego pan nie poprawił
   jeszcze tutaj?". Bo jak, kurwa, dzwoniłem to nikt mi, kurwa, o tym nie
   powiedział.
 - trzecia wizyta - wniosek przyjęty, czekam na efekty.

A wszystko dałoby się załatwić przez Internet - klikasz, wpisujesz NIP,
dostajesz dokument z podpisem cyfrowym. 5 sekund i gotowe. I za darmo.
I bez płacenia wynagrodzeń urzędniczce przyjmującej wniosek, urzędniczce
piszącej wezwanie i urzędniczce wydającej wniosek. I bez płacenia poczcie
za wymianę listów.

W tym kraju, kurwa, nigdy, ale to nigdy nie będzie dobrze. Jakieś tam
pakiety-srakiety Kluski udają, że wprowadzają, ale i tak ważniejsze jest,
żeby udowodnić, że Miodek to SBek, że Rydzyk to wzór cnót, żeby nachapać
trochę pensyjek i napieprzyć się z sekretarkami.

Ostatnio wymyślili w różnych miastach "jedno okienko". Żeby założyć firmę
nie musisz chodzić do UM/sądu, US i GUSu - wszystko załatwisz w jednym
miejscu. Tylko że dalej dostajesz z US ten sam formularz, te same setki pól
(adres, rodzaj działalności, itd.) wypełniasz identycznie jak we wnioskach
do pozostałych instytucji. Zamiast załatwić wszystko jednym krótkim
papierkiem. Tyle, że nie stoisz dwa razy w kolejce. Chcieliśmy jak
najlepiej, wyszło jak zawsze.

Ci, co chcą powinni wyjechać do Anglii i Irlandii, a resztę należy
zbombardować. I niech se PiS rządzi.

P.